Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Ukrajna romokban: már egyetlen harckocsi-dandárjuk sem maradt az oroszok ellen

Ukrajna romokban: már egyetlen harckocsi-dandárjuk sem maradt az oroszok ellen

Ukrajna romokban: már egyetlen harckocsi-dandárjuk sem maradt az oroszok ellen
Shutterstock

2025 augusztusára egyetlen harckocsi-dandár sem maradt az Ukrán Fegyveres Erőknél – állítják orosz biztonsági források.

A beszámoló szerint minden egyes harckocsi-dandárt úgynevezett „nehéz gépesített dandárrá” szerveztek át, ami nemcsak szervezeti, hanem komoly technikai és logisztikai problémákra is utalhat. „Az Ukrán Fegyveres Erőkben már egyetlen harckocsi-dandár sem maradt. Az ukrán Telegram-csatornák szerint a 4. önálló harckocsi-dandárt nehéz gépesített dandárrá szervezték át” – idézte a TASZSZ az orosz rendvédelmi szervek egyik névtelenül nyilatkozó forrását 2025. augusztus 1-jén.

A cikk a videó után folytatódik

A forrás hozzátette, hasonló sorsra jutott korábban a 17. önálló harckocsi-dandár is, amely 2024 telén szenvedett súlyos vereséget Olgovka térségében. Ennek következményeként ugyancsak átalakították gépesített egységgé. A fogságba esett ukrán katonák elmondása szerint a dandár jelentős páncélozott járműhiánnyal küzdött, ezért a harckocsizók gyalogságként vetették be őket, páncélos fedezet nélkül.

„Ez az átszervezés nem nevezhető előrelépésnek – a harckocsi-zászlóaljakat gépesítettekre cserélik” – tette hozzá a forrás, aki szerint az ukrán hadsereg komoly ellátási gondokkal küzd, különösen a nehézpáncélos járművek terén. „Úgy tűnik, hatalmas problémák vannak az Ukrán Fegyveres Erők nehézpáncélos-ellátásával. Emlékeznek, mennyire örültek a nyugati Leopard és Abrams harckocsiknak? Hol vannak most ezek?” – tette fel a költői kérdést.

Súlyos gondokkal néz szembe az orosz hadsereg

Már korábban, 2025 márciusában is érkeztek hírek a haditechnikai eszközök hiányáról: a Dozor nevű ukrán földalatti alakulat arról számolt be a TASS-nak, hogy az Anna kijevi hercegnőről elnevezett 155. dandárnál komoly felszerelési problémák merültek fel. A háttérben a nyugati – főként amerikai és európai – katonai támogatás csökkenése állhat.

Az orosz biztonsági források szerint az ukrán harckocsi-dandárok gépesített egységekké való átalakítása, különösen a Harkiv térségében, szintén arra vezethető vissza, hogy az úgynevezett „tankkoalíció” gyakorlatilag szétesett.

Ez a koalíció 2024 márciusában kezdte meg működését, lengyel és német kezdeményezésre. A programhoz csatlakozott az Egyesült Királyság, Svédország és Olaszország is, célja pedig az volt, hogy modern nyugati harckocsikat biztosítson Ukrajna számára. A jelek szerint azonban a várt támogatás mértéke messze elmaradt az elvárásoktól.