Előrelépés a Közel-Keleten: vége egy nagyon káros bojkottnak
Megerősítette az Egyesült Arab Emírségek uralkodója, hogy egy szombaton kiadott rendelettel formálisan is véget vetnek az Izraellel szembeni kereskedelmi bojkottnak, mintegy megerősítve az USA által kezdeményezett megállapodást a két ország között.
Megerősítette az Egyesült Arab Emírségek uralkodója, hogy egy szombaton kiadott rendelettel formálisan is véget vetnek az Izraellel szembeni kereskedelmi bojkottnak, mintegy megerősítve az USA által kezdeményezett megállapodást a két ország között.
A megállapodást még augusztus 13-án kötötték annak fényében, hogy sikerüljön normalizálni a két ország kapcsolatát. Az Egyesült Arab Emírségeknek egyetlen feltétele volt a megállapodás kapcsán, Izraelnek le kell mondania a nagy vitákat generált tervéről, hogy annektálja a palesztin többség által lakott Ciszjordániát.
Az állami WAM hírügynökség úgy fogalmazott, a rendelet onnantól kezdve lépett hatályba, formálisan véget vetve a bojkottnak, amikor Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan, az Emirátusok vezetője azt aláírta. A palesztinok nem repdesnek örömüktől, mivel elmondásuk szerint ez a blokád volt az egyik legfontosabb alku-alapjuk Izraellel szemben a béketárgyalások során.
Az új rendelet értelmében innentől kezdve az izraeli polgárok és cégek kereskedelmi tevékenységet folytathatnak az Emírségekben, valamint mostantól engedélyezett az izraeli termékek vásárlása és kereskedelme is. A WAM szerint a gazdasági növekedés és az technológiai innováció elősegítése érdekében kulcsfontosságú volt a diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatok javítása Izraellel.
Már korábban számos izraeli cég kötött megállapodás emírségbeli céggel, ám a rendelet innentől kezdve lehetővé teszi a szélesebb körű kereskedelmi együttműködést például a repülési, a banki vagy a befektetési szektorokban. Ez pedig óriási lehetőségeket nyithat meg Izrael számára, több okból is.
Ott van például a Dubaji Nemzetközi Pénzügyi Központ, ahol az ázsiai és európai tőzsdék nyitvatartási ideje közötti időszakba esik a cégekkel való kereskedelem egy része. Dubaj a Közel-Kelet egyik legnagyobb pénzügyi központjának tekinthető, hatalmas az aranypiac, és egyre inkább növekszik a gyémántkereskedelem is a városban.
A rendelet egyébként egy 1972-ben hozott törvényt töröl el formálisan az Emírségek törvénykönyvéből, amelyet még a palesztinokkal való szolidaritás kifejezése érdekében hoztak. Akkoriban az arab nemzetek nem igazán voltak hajlandók elismerni Izraelt országként, főleg a palesztinokkal szembeni megszállásuk okán.
Ne hagyd ki: