Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Elon Musk nyilvánosan bírálta Donald Trumpot, mi történik?

Elon Musk nyilvánosan bírálta Donald Trumpot, mi történik?

Elon Musk nyilvánosan bírálta Donald Trumpot, mi történik?
MTI/EPA/Will Oliver

Elon Musk és Donald Trump nem mindenben értenek egyet, legutóbb a milliárdos üzletember nyilvánosan bírálta az Egyesült Államok elnökét.

Elon Musk ismét címlapokra került, ám ezúttal nem egy új technológiai áttörés vagy a marsi űrmissziója kapcsán, hanem politikai kritikája révén. A világ egyik leggazdagabb embere és a Tesla vezérigazgatója nyilvánosan adott hangot a csalódottságának a Trump által támogatott, nemrég elfogadott átfogó költségvetési törvénycsomag, a „Big Beautiful Bill” (BBB) kapcsán.

Musk, aki az elmúlt időszakban több ponton is együttműködött Donald Trump amerikai elnökkel, most először fejezett ki komoly kritikát egy, az elnök által támogatott törvényjavaslattal kapcsolatban. Egy kedden közzétett interjúrészletben a CBS-nek így nyilatkozott. „Csalódott vagyok a hatalmas költekezési csomag miatt, amely nemhogy nem csökkenti, hanem még növeli is a költségvetési hiányt. Ez aláássa a Government Efficiency Minisztérium – vagyis a DOGE – munkáját, amelyet azért hoztunk létre, hogy megnyirbáljuk a felesleges kiadásokat.” – idézte Muskot a Politico.

A „Department of Government Efficiency”, azaz a Kormányzati Hatékonyság Minisztériuma (DOGE), Musk egyik zászlóshajó-projektje volt a költségvetési reform jegyében, melynek célja, hogy 2 billió dolláros megtakarítást érjenek el az amerikai államháztartásban.

Sok a kérdőjel

A nemrég elfogadott BBB többek között adócsökkentéseket, bevándorláspolitikai szigorításokat és szociális kiadáscsökkentéseket tartalmaz, ami egyúttal Trump egyik legfőbb belpolitikai prioritásait ötvözve. Ugyanakkor a törvénycsomag csak egyetlen szavazatkülönbséggel ment át a Képviselőházon, és sorsa a Szenátusban továbbra is kétséges. „Egy törvény lehet nagy, vagy lehet szép, de szerintem nem lehet mindkettő egyszerre.”

A DOGE eddigi eredményei – legalábbis Musk szerint – lenyűgözőek: 11 szövetségi ügynökséget zártak be vagy építettek le, és mintegy 250 ezer szövetségi alkalmazott hagyta el az állami szektort a döntéseket követően. A megtakarítás elérte a 160 milliárd dollárt, addig a Penn Wharton Budget Model, egy független költségvetési elemzőintézet szerint az összkiadások valójában emelkedtek az elmúlt évben.

Ez a paradoxon rávilágít arra, milyen nehéz valódi reformot végrehajtani a szövetségi kiadások terén, amikor a politika és a valóság nem találkozik egymással, vagy csak ritkán és felületesen, de nem csak Musk aggódik a költségvetési hiány miatt. Ron Johnson wisconsini szenátor Trump szövetségese – is erősebb megszorításokat követel.