Az elmúlt 300 évben Európa vizes élőhelyeinek fele eltűnt – Magyarország is érintett
Elkeserítő tényekről számoltak be a kutatók: felmérésük szerint ugyanis Európa vizes élőhelyinek fele eltűnt az elmúlt 300 évben.
A Guardian által szemlézett felmérés szerint 1700 óta globálisan 20 százalékos a veszteség, ám Európa, az Egyesült Államok és Kína viseli ennek legkomolyabb következményeit: az elmúlt 300 évben Európa, az Egyesült Államok és Kína vizes élőhelyeinek fele elpusztult.
Egyes területeken azonban még ennél is komolyabb volt a veszteség, ugyanis az Egyesült Királyság, Írország és Németország területén a vizes élőhelyek 75 százaléka veszett el. Ez azt jelenti, hogy ha globálisan nézzük, egy India nagyságú terület szívódott fel.
A felmérés azért is rendkívüli fontosságú, mert egészen eddig nem lehetett tudni, hogy pontosan hány vizes élőhely maradt a bolygón. Korábbi becslések szerint 1700 óta valahol 28 és 82 százalék között mozgott az eltűnt területek aránya, ám ez igen tág becslés volt, ezért a kutatók ezúttal egy új módszerhez folyamodtak.
A szakértők most először kombinálták a globális történelmi feljegyzéseket a mai vizes élőhelyek térképeivel, hogy pontosabb globális képet alkossanak – megállapították, hogy a vizes élőhelyek 20 százaléka elpusztult. A legsúlyosabban érintett terület azonban egyértelműen Európa, ahol
- Írország vizes élőhelyeinek több mint 90 százalékát;
- Németország, Litvánia és Magyarország több mint 80 százalékát;
- az Egyesült Királyság, Hollandia és Olaszország pedig több mint 75 százalékát veszítette el.
Etienne Fluet-Chouinard, a Stanford Egyetem munkatársa és a kutatás vezető szerzője azonban úgy véli, annak ellenére, hogy egyes régiók súlyosan érintettek, az összkép azt mutatja, hogy „még sok minden megmenthető”. A szakértő hangsúlyozta, „ez jó hír”, mert „még nem késő megvédeni a világ vizes élőhelyeinek többségét.