Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Elképzelhető, hogy sokkal többen halhattak meg koronavírusban a járvány kezdete óta

A Washingtoni Egyetem egy új módszerrel újraszámolta a jelentett koronavírusos haláleseteket, az adatok alapján pedig mintegy 9500 áldozat maradhatott ki a magyar koronavírus-statisztikából.

...svg content...Fotó: Unsplash/James Yarema
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Washingtoni Egyetem Egészségügyi Mérési és Értékelési Intézetének (IHME) szakemberei által végzett elemzés szerint több mint kétszer annyian vesztették életüket koronavírus-fertőzésben globálisan, mint amennyi a statisztikákban szerepel.

Az új modell eredményei azonban több tényezőtől is függnek: az illetékesek szépíthették a halálozási adatokat, de szerepet játszhat az egyes országokban alkalmazott különböző rendszer is, sőt, lehetséges, hogy nem teszteltek eleget, de akár az egészségügyi ellátórendszer leterheltsége is okozhatja a differenciát. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Magyarországon az IHME elemzése alapján 37 177-en haltak meg a járványban május 2-ig, vagyis 9 476-tal többen, mint amennyit a hivatalos tájékoztatásban elhunytként regisztráltak (27 701 fő) – írja a Népszava.

A kutatók szerint tavaly szeptember végéig kifejezetten alacsony eltérést tapasztaltak a hivatalos, és az általuk kapott adatok kapcsán, azonban a második hullám idején már jelentős különbségek jelentek meg a statisztikában: a december 5-i tetőzéskor több mint 60 fővel több áldozatról számolt be a kutatócsoport, míg az enyhülést követően napi szinten 20-30 fő hiányzik a hivatalos statisztikából.

Az április 7-én jelentett csúcson, amikor egy 24 óra leforgása alatt az operatív törzs szerint 311 ember vesztett életét Magyarországon, addig a kutatók számításai szerint valójában 417 ember hunyt el. Ezek az adatok rendkívül riasztónak tűnnek, azonban ha összevetjük a globális adatokkal, még mindig „csak” a 16. helyen állunk a globális halálozási listán lakosságarányosan.

Nemzetközi szinten a következő eredmények születtek az IHME számításai alapján:

  • Üzbegisztánban negyvenszer annyian halhattak meg (652 helyett 25 686-an)
  • Tadzsikisztánban harmincszor annyian (90 helyett 2 906-an)
  • Belaruszban tizenhétszer többen (2562 helyett 4 524-en)
  • Kazahsztánban tizennégyszer többen halhattak meg valójában (5 620 helyett 81 696)
  • Egyiptomban igen szembetűnő a különbség (13 500 helyett 170 ezer)
  • Oroszországban hatszor annyian (109 ezer helyett 593 ezer)
  • az Egyesült Államokban 574 ezer helyett 905 ezer lehet a valós szám
  • Iránban pedig a kutatók szerint a jelentett 72 906 fő helyett 173 117-en veszíthették életüket koronavírus következtében.

Az IHME külön módszertant dolgozott ki, hogy megállapítsa a koronavírusban elhunyt betegek számát országonként. Az elemzés elkészítésekor kiszámolták a többlethalálozást, vagyis azt, hogy mennyivel haltak meg többen a járvány kezdete óta idén május 3-ig, mint egy hasonló átlagos időszakban. Figyelembe vették, hogy egyes esetekben más tényezők is miatt is megugorhatott az elhunytak száma, például tavaly augusztusban az európai hőhullám idején. A szakemberek azzal is számoltak, hogy az elrendelt korlátozások következtében az előzetesen várható halálesetek egy része nem következett be (például az otthon maradás miatt kevesebb közúti baleset történt, a maszkviselés megakadályozta egyes betegségek terjedését). Az intézet úgy becsüli, hogy világszinten nagyjából 615 ezerrel kevesebb haltak meg egy átlagos évhez képest járványügyi intézkedések mellékhatásaként – ebben nincsenek benne azok, aki végzetes koronavírus-fertőzéstől menekültek meg. A kutatók ugyanakkor azt is megállapították, hogy a lezárások növelték az öngyilkosságok és a drogtúladagolások számát, valamint az egészségügyi rendszer túlterheltsége miatt elmaradó kezelések is vezetettek halálesetekhez. Mindezeket mérlegelve jutottak arra, hogy összesen 3,7 millió áldozat maradhatott ki a statisztikákból.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.