Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egyre több gyereknél alakul ki ez a betegség Magyarországon

Az elmúlt két évtizedben jelentős mértékben nőtt az ebben a betegségben szenvedők száma, és ezzel párhuzamosan a kór lefolyása is egyre agresszívebbé vált.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Semmelweis Egyetem közlése szerint az elmúlt 20 évben drasztikusan emelkedett a gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvedők száma. Magyarországon mintegy 60 ezer beteget tartanak számon, és a kór egyre fiatalabb korban alakul ki, ami főként az egészségtelen életmódnak (dohányzás, rostszegény táplálkozás, gyorséttermi ételek) köszönhető. A betegek közül minden ötödik gyermek – írja a Pénzcentrum.

Dr. Miheller Pál, az egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika docense elmagyarázta, a betegségnek két csoportját lehet elkülöníteni: a páciensek kicsit kevesebb mint fele a bélrendszer krónikus gyulladásával járó Chron-betegségben szenved, többségük pedig fekélyes vastagbélgyulladással, ún. colitis ulcerosa-val küzd. Elmondása szerint az, hogy a gyulladásos bélbetegségek egyre korábbi életkorban lépnek fel, számos kihívást jelentenek az orvostudomány és az egyén számára is. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Ami még nagyobb probléma, hogy a betegség lefolyása is egyre agresszívebbé vált: míg korábban azt lehetett látni, hogy 50-60 éves kor között volt egy enyhébb lefolyással járó esetszám emelkedés, addig most egyre gyakoribb, hogy erőteljesebben jelentkezik a kór. A szakember ezt követően a tünetekre hívta fel a figyelmet, melyek közül a legegyértelműbb a véres széklet. A Chron-betegek esetében rövidebb hasmenéses epizódokkal jelentkezik a betegség, amely kevésbé rémisztő tünet, így ők nem keresik fel rögtön az orvost, ezért gyakran késik a diagnózis.

Az IBD az orvostudomány mai állása szerint gyógyíthatatlan, de tünetmentessé tehető. Ugyanakkor a tünetmentesség kétélű fegyver, hiszen ez esetben nem elég, ha a betegségnek nincs tünete, a tünetmentesen zajló gyulladást kell meggyógyítani, hogy ne alakuljanak ki további szövődmények. Éppen ezért kiemelt jelentőségű a rendszeres kontrollvizsgálat (pl. labor, székletvizsgálat, ultrahang, endoszkópia).

A terápia az IBD esetében gyógyszeres, gyakran szteroidos kezeléssel kezdődik, ám dr. Miheller Pál szerint a szteroid semmiképp sem jelenthet tartós megoldást. Hosszú távon tovább kell lépni az ún. immunszupresszáns gyógyszerekre, ha pedig ennek ellenére is gyakran fellángol a betegség, akkor alkalmazzák a biológiai kezelést (élő szervezetek segítségével előállított fehérjékkel történő gyógykezelés). Ezt országos centrumokban – köztük a Semmelweis Egyetemen – kaphatják meg a betegek, néhány szer esetében NEAK támogatással, illetve ritkán alkalmazott szerek esetén egyedi méltányossággal.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.