Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Élettől pezseghet a Jupiter egyik legnagyobb holdja

A legújabb tudományos modellek alapján 4,5 milliárd éve kezdődött meg, és mind a mai napig vulkáni aktivitástól izzhat az Europa hold mélye.

...svg content...NASA
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Geophysical Research Letters folyóirat legújabb számában megjelent tanulmány alapján tudósok bebizonyíthatták, hogy az Európa felszíne alatt húzódó óceánok kedvező környezetet biztosítanak az élet megjelenéséhez.

Mivel az Europa felszínén kegyetlen, élhetetlen, -140 Celsius-fok közeli hőmérsékletek uralkodnak, ezért máshol kell keresgélni az élet után. Nem véletlen, hogy a befagyott, jeges világ alatt elterülő meleg források tartják lázban az asztronómusokat és a geológusokat, hiszen ilyen körülmények között könnyűszerrel megélnek a vízi többsejtű élőlények és a mikroorganizmusok is. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Ha már léteznének baktériumok és algák az Europa sós vizű óceánjaiban, akkor lehetséges, már kialakultak az evolúció során nagyobb létformák is, amelyek táplálékul a kisebb mikrobákat fogyasztják.

A Hubble űrtávcső legutóbbi elemzése alapján a holdon nátrium-klorid található, vagyis egyszerű konyhasó, ami arra utal, hogy még kemoszintézis is végbemehet az élőlények esetében, ezért a Földön extremofil mikroorganizmusokként leírt apró létformák az Europán is szinte nyüzsöghetnek.

A tudósok szimulációi alapján kiderült, hogyan is nézhetett ki valójában az Europa belseje az évmilliárdok során, és miként alakult ki azzá, ahogyan ma ismerjük. Az Europa korai időszakában a holdköpeny radioaktív elemeinek bomlása során jelentős mennyiségű hő szabadult fel, ami melegen tartotta az égitestet.

A Jupiter körüli keringés során az árapályerők keltette feszültség következtében az Europa belsejében hő jött létre, ami megolvasztotta a kőzeteket, az így keletkező magma ezután vulkáni aktivitást indított be, amelyek mind a mai napig kitarthatnak.

A NASA Clipper nevű műholdja, valamint az Európai Űrügynökség JUICE űrszondája választ adhat arra a kérdésre, pontosan hogyan is nézhet ki az Europa felszíne, így hamarosan a csillagászok is tisztább képet kaphatnak arról, valójában kialakulhatott-e az élet a Naprendszer e távoli szegletében.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.