Élelmiszerek és kozmetikumok adalékanyagai a felelősek az egyre csökkenő spermaszámért
Világszerte komoly problémát jelent a férfiak meddőségét okozó spermiummennyiség visszaesése, ami hosszú távon ahhoz vezethet, hogy nehéz lesz az erősebbik nem képviselőinek természetes úton utódot nemzeniük.
A férfiak reproduktív egészsége az elmúlt évtizedekben rohamosan leromlott, az 1970-es évek óta a spermiumok koncentrációja a nyugati férfiak körében több mint 50 százalékkal csökkent.
Ha ez a tendencia tovább folytatódik, akkor egy generáció múlva, vagyis nagyjából a 2050-es évek derekára a férfiak elveszíthetik fajfenntartó képességüket – derült ki az ATV riportjából.
A spermadeficit névre keresztelt probléma elsődleges következménye a meddő párok arányának, valamint az asszisztált megtermékenyítésre jelentkezők számának növekedése. A hivatalos tudományos álláspont szerint akkor beszélünk meddőségről, ha egy év rendszeres szexuális élet ellenére sincs gyermekáldás – ez a probléma a magyar párok 15-20 százalékát érinti.
A probléma orvoslásában előtérbe kerültek az életmódbeli tényezők és a környezeti vegyszerek csökkentése. A szakértők a számos lehetséges ok közül a modern fogyasztói társadalom ártalmait tartják elsődlegesnek, a 20. században ugyanis az emberek számos olyan kémiai vegyületet kezdtek el fogyasztani, amelyek befolyásolják a hormonháztartás működését.
A ftalátok és a biszfenol A (BPA) a műanyaggyártásban világszerte hosszú évtizedek óta használt szintetikus vegyületek, melyek – különösen a ftalátok – a környezetünkben gyakorlatilag mindenhol, például használati tárgyakban, játékokban, kozmetikumokban, tisztítószerekben, gyógyszerekben megtalálhatóak.
Ezek a kémiai vegyszerek drámai módon befolyásolhatják a termékenységet, a férfiakra bizonyítottan negatívan hatnak, ugyanis felboríthatják a hormonrendszer működését, magzati és kisgyermekkorban negatív módon kihathatnak a nemi fejlődésre, illetve hozzájárulhatnak idegrendszeri rendellenességek kialakulásához.
Fiatal felnőttekben hatással vannak a nemi működések egészségére, termékenység és spermiumszám csökkenést idézhetnek elő, valamint nőknél petefészek-betegséget és endometriózist okozhatnak.
A férfi egészségkrízis javításában a kormányzati felelősség mellett még mindig nagy jelentősége lehet az ártalomcsökkentést célzó tudatos életvitelnek. Azoknál a férfiaknál volt a legrosszabb a spermiumok minősége és száma, akik túlnyomórészt vörös húsokból, sült ételekből és üdítőkből álló nyugati étrendet fogyasztottak, míg a legjobb állapotban voltak az általában egészségesen táplálkozók, akiknek az étrendje inkább mediterrán jellegű volt.