Veszedelmes párharc egy csepp vérben – talán ezt a címet adhatnánk annak a felvételnek, amelyet a kutatók nemrég elkészítettek.
Veszedelmes párharc egy csepp vérben – talán ezt a címet adhatnánk annak a felvételnek, amelyet a kutatók nemrég elkészítettek.
Az elektronmikroszkóppal felfegyverkezett tudósok áldozatos munkájának hála bepillantást nyerhettünk a COVID-19 fertőzésért felelős Sars-CoV-2 kórokozó és az immunrendszer alapkövének számító antitestek ádáz csatájába.
Az emberi szervezet immunválaszaként keletkező speciális fehérjéket felgyógyult betegek vérmintájából vonták ki. A Kaliforniai Tudományegyetem (CalTech) kutatói ezután megvizsgálták az antitesteket, miként reagálnak a koronavírussal való találkozásra, így meg tudták figyelni a kórokozó gyenge pontjait.
A Cell tudományos lapban közzétett tanulmányuk alapján eredményeikkel hozzájárulhatnak a hatékony kezelések és az effektív vakcinák kifejleszteséhez.
NE HAGYD KI
„Tudomásunk szerint ez volt az első alkalom, hogy fertőzés után vérből kivont antitestekkel demonstrálták a koronavírusos megbetegedések pontos lefolyását.”
mondta Christopher Barnes, a CalTech biomérnöke.

A projekt során találtak egy speciális antitest-típust, amely kifejezetten hatékonynak bizonyult a koronavírus semlegesítésében, valamint egészséges sejtekhez való kapcsolódásának megakadályozásában.
Elméletben képesek lehetnek a tudósok arra, hogy olyan védőoltásokat fejlesszenek ki, amelyek kizárólag ezt az antitestet tartalmazzák, esetlegesen új receptet állíthatnak elő egy vadonatúj terápiás módszerhez.
Pamela Björkman, a CalTech laboratóriumának vezetője a következőket tette hozzá a sajtóközleményben:
„Christopher és kollégái felfedezésében talán az a leginkább különös, hogy az erős neutralizáló képességgel rendelkező antitestek nem a Sars-CoV-2 proteinjéhez való kötődésre specializálódtak. Mindez azt jelentheti, hogy ezen ellenanyag termelődését nem lenne nehéz az emberi szervezetben vakcinával előidézni.”
Ne hagyd ki: