Néhány év alatt ezerszeresére nőhet az elektronikai hulladékok mennyisége
Aggasztó a tendencia, az elavulás is egyre csak gyorsul, ami szintén ront a helyzeten.
A Nature című szaklapban megjelent kutatás szerint az elektronikai hulladék mennyisége az évtized végére az ezerszeresére emelkedhet annak, amennyi a tavalyi évben keletkezett – számolt be róla a TNW.
A globális elektronikai hulladék mértéke már most is riasztó, évente több mint 5 milliárd mobiltelefon kerül a szemétbe. 2022-ben a globális e-hulladék elérte a 62 millió tonnát, ami 82%-os növekedést jelentett 2010 óta, ez az összes szilárd hulladék 70%-át tette ki.
Az e-hulladékokban található toxikus anyagok, például a higany, súlyos veszélyeket jelentenek az emberek egészségére és a környezetre egyaránt. A hivatalos újrahasznosítási arány pedig kevesebb mint 20%.
Az mesterséges intelligencia robbanásszerű fejlődése tovább fokozza a problémát, hiszen gyorsabb elavuláshoz vezet, a fokozódó energia- és erőforrásigény pedig még inkább megnehezítik a fenntarthatósági célok elérését.
Az energiaigények kielégítése érdekében a nagy technológiai cégek már most is új megoldásokat keresnek, ám a környezeti hatások mérsékléséhez az újrahasznosításra is jóval nagyobb hangsúlyt kell fektetni.