Elektromos mikrorobotokkal gyógyíthatók a törött csontok
Az összetett csonttörések nehezen kezelhetők – néha a sérült csontot el kell távolítani, és a test más részéből származó csonttal kell helyettesíteni, egy kísérleti új anyagnak köszönhetően azonban a csontépítő mikrorobotok egy napon kevésbé invazív alternatívát nyújthatnak.
A technológiát a svéd Linköping Egyetem és a japán Okajama Egyetem tudósai fejlesztik. Az anyagot az a szövet ihlette, amely lehetővé teszi, hogy a csecsemők koponyája puha és rugalmas legyen, amikor áthaladnak a szülőcsatornán, ám röviddel ezután csonttá keményednek.
Maga az anyag jelenleg egy algaszármazékkal kevert, úgynevezett alignátot tartalmazó hidrogélből előállított vékony csík formájában készül. Ennek a gélnek az egyik oldalát egy elektroaktív polimer, a polipirrol (PPy) borítja, míg a másik oldal a sejtekből származó plazmamembrán nanofragmentumok (PMNF) néven ismert biomolekulákat tartalmazza.
Amikor kisfeszültségű elektromos áramot kapcsolunk az anyaghoz, a PPy térfogatnövekedéssel reagál. Mivel a polimer csak a csík egyik oldalán van, ez a válasz a rendszert az egyik oldalra hajlítja. Ha különböző mintákat vágunk az anyagba, a szalagot különböző alakzatokba, például félkörre vagy dugóhúzó formára módosíthatjuk.
Eközben, mivel a PMNF-ek a csontfejlődési folyamatban részt vevő sejtekből származnak, természetes módon mineralizálódnak és megkeményednek – mint azt teszik a természetes csontok, amikor az emberi szervezetbe kerülnek.
Kutatók azt remélik, hogy egy napon az ominózus anyagból készült apró mikrorobotokat be lehet majd injektálni komplex csonttörésekbe, majd elektromos áram alkalmazásával rávenni őket, hogy táguljanak és kitöltsék a megüresedett réseket, ezt követően hiánypótló csonttá keményedhetnek.
Laboratóriumi kísérletek során eddig biztató eredményeket értek el, a csíkok mesterséges csonttá alakultak, ám embereken még nem tesztelték a technikát, első körben állati vizsgálatokat fognak velük elvégezni.