Egyre nagyobb a turbulencia kialakulásának kockázata a globális felmelegedés miatt
Az időben nem észlelt turbulencia miatti rázkódás az anyagi károkon felül az utasok sérüléséhez is vezethet, ezért az előrejelző és érzékelő rendszerek fejlesztésére van szükség.
A Geophysical Research Letters folyóiratban megjelent tanulmány arra hívta fel a figyelmet, hogy a globális felmelegedés miatt nő a turbulencia kialakulásának kockázata a repülésnél, amely több szempontból is aggályos.
A BBC beszámolója szerint a tanulmány szerzői, a brit Reading Egyetem kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy 1979 és 2020 között 55%-kal nőtt a turbulencia kialakulásának kockázata egy jellemzően forgalmas észak-atlanti útvonalon.
Egyúttal a szakértők azt gondolják, hogy a megnövekedett szén-dioxid-kibocsátás okozta felmelegedés miatt nagy magasságban megváltozott a szelek sebessége, ezért vált gyakoribbá a tiszta időben tapasztalható turbulencia – írta az Index.
Mindez azt is jelenti, hogy a turbulencia veszélyeinek csökkentésére a következő évtizedekben fejleszteni kell az előrejelző és érzékelő rendszereket, hiszen az utasokra nézve nemcsak kellemetlenséget, hanem akár sérüléseket is okozhat a rázkódás (ha pl. nem észlelik időben, és az utasok nincsenek bekötve).
A kutatók arra is rámutattak, hogy a turbulencia okozta károk a légi közlekedésben csak az Egyesült Államokban évi 150-500 millió dolláros (51-170 milliárd forint) veszteséget okoznak. Illetve hozzátették, bár a radarok jelzik a viharok okozta turbulenciát, de a tiszta időben kialakuló turbulencia szinte láthatatlan és nehezen észlelhető.