Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egyre közelebb kerültünk a gépek agy általi irányításához

A Carnegie Mellon és a Pittsburghi Egyetem kutatói a legutóbbi tanulmányukban megoldották azt a problémát, amely a kar-, illetve lábprotézissel élő emberek számítógép által vezérelt végtagjaik mozgatásánál állt elő.

Cool
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az ún. agy irányította számítógépes interfész (BCI) segítségével képesek a művégtagokra szorulók különféle mozdulatokat végezni, azonban ezek sokszor eléggé pontatlanok és késedelmesek. A tudósok most kifejlesztettek egy algoritmust, ami az agyban működő neuronok aktivitását jóval precízebben követi.

A BCI-t már több mint egy évtizede használják az orvosok. Korábban egy korszakalkotó technológiának számított azok körében, akik elvesztették lábukat vagy kezüket. Az egész mechanizmusa az agy elektromos hullámaira épül, azonban korántsem tökéletes. Az amerikai mérnökök azon dolgoztak, hogy a lehető legpontosabbá tegyék a működését és az emberek a gondolataikkal azonnal irányítani tudják a művégtagjaikat. Az új algoritmus pedig úgy tűnik, sikeresnek bizonyult. Soron kívül Kelenföld: szombat hajnaltól menetrend szerint közlekednek a vonatok

De hasznát tudjuk-e venni a mindennapjainkban is ennek a továbbfejlesztett BCI technológiának? A mesterséges intelligencia már átszövi az életünket – elég csak Alexára, Sirire vagy a Google Asszisztensre gondolnunk. A hangvezérelt rendszerek olyannyira elterjedté váltak, hogy már szinte észre sem vesszük őket.

Egyetlen probléma azonban még mindig van ezekkel az okos asszisztensekkel. Mindegyiket beszéddel kell irányítani és sokszor félreérthetik a mondanivalónkat. Ha egy BCI-szerű technológiát vennénk alapul, akkor lehet, hogy elég lenne csak rágondolni egy elvégzendő feladatra, a számítógép pedig automatikusan elvégezné.

Az amerikai egyetemek kutatói azt szeretnék, ha a mesterséges intelligencia legelőrehaladottabb technológiáját az átlagos embereken is tesztelhetnék. Óriási haszna lehetne az ilyen gépeknek.

Képzeljük csak el, hogy belépünk majd az okos készülékekkel berendezett házunkba este és anélkül, hogy hozzáérnénk bármihez, egy parancsra gondolnánk, a központi számítógép pedig magától felkapcsolná a világítást. Benyitnánk a konyhába, fejünkben elkészítenénk a kívánt vacsorát, majd a mesterséges intelligencia helyettünk kinyitná a hűtőszekrény ajtaját és kiválogatná a szükséges alapanyagokat.

Mindez túlságosan futurisztikusan hangzik, azonban egyáltalán nem elképzelhetetlen a megvalósítása, mivel a technológia már rendelkezésünkre áll. Az, hogy a BCI mikor lesz egyrészt megfizethető, másrészt pedig elterjedt a mindennapi életünkben, csupán az idő kérdése.

A NASA közben érdekes projektbe kezdett:

https://liner.hu/a-nasa-urtavcsovet-szeretne-telepiteni-a-hold-sotet-oldalara/

Gyártósorra küldette Putyin Oroszország rendkívül félelmetes rakétáját

Az Oresnyik hiperszonikus ballisztikus rakéta Oroszország egyik félelmetes fegyvere, amit tömeggyártásra küldenek.

Szombaton a debreceniek és a miskolciak fázhatnak a legjobban

A Miskolcon élők rendre hidegebb időjárást kapnak a nyakukba, bár Debrecenben sem lesz sokkal melegebb.

Kelenföld: szombat hajnaltól menetrend szerint közlekednek a vonatok

A Máv hivatalos tájékoztatása szerint szombat hajnaltól menetrend szerint közlekednek a vonatok a Kelenföldet érintő vonalakon.