Egyetemi tudósok kiposztolták a Moderna és Pfizer vakcinák „receptjét” a netre
A Stanford Egyetem kutatói fel nem használt Pfizer és Moderna vakcinákat bontottak le, ebből alkották újra az mRNA szekvenciákat.
Tudósok két vakcina „receptjét” határozták meg eldobásra váró ampullákból szerzett mintákkal, az így létrehozott szekvenciákat pedig közzétették a forráskódok nyilvános tárolására szolgáló GitHubon.
A Motherboard cikke szerint a Stanford Egyetem kutatói mind a Pfizer, mind a Moderna vakcinák szekvenciáit elő tudták állítani, ezek vannak benne a posztban. Szakértők szerint a teszteket elemző tudósok a nyilvános szekvenciákkal könnyebben meg tudják majd állapítani, hogy ha valakiben koronavírust találnak, az a valódi betegség, vagy a vakcina következménye-e.
A kutatók posztjukban leírják, hogy eldobásra váró ampullákból szedték össze a mintákat és az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügynökség áldásával vágtak bele a munkába. Mivel a Pfizer már közzétette saját szekvenciáját, az egyetemi tudósok tudták magukat ellenőrizni, a Modernáé azonban eddig nem volt elérhető.
A GitHub-poszt szerint bár a kutatók a közzététel előtt megkeresték a Modernát is, hogy az engedélyüket kérjék az adatok nyilvánossá tételéhez, a gyártó nem válaszolt megkereséseikre.
Az új-dél walesi egyetem immunológusprofesszora, Stuart Turville a Guardiannak elmondta, okos dolog volt a kutatóktól, hogy GitHubra töltötték fel az eredményeiket, de jelezte, a nagy cégek nem szeretik, ha a vakcináik „receptje” – még ha nem is teljesen – ily módon kerülnek nyilvánossá: