Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
64,039 $

Az Egyesült Királyságban ismét felütötte fejét a madárinfluenza, közel 3 millió szárnyast kellett leölni

A megdöbbentő adatok a gazdákra is egyre komolyabb nyomást gyakorolnak, ám a madárinfluenza a hírek szerint már a tengeri madarak körében is elterjedt, s több százezer pusztult el a betegségben.

Fotó: MTI/EPA/Szandzsaj Baid
Európa

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Egyesült Királyság az ország történetének eddigi legnagyobb madárinfluenza-járványával küzd, csak az idei évben 2,8 millió (!) baromfit és fogságban tartott madarat kellett leölni a betegség miatt. A kormány közlése szerint a madárinfluenza a vadon élő madarak körében is megjelent, különösen a Skócia, Wales és Észak-Anglia környéki tengeri madárpopulációkban.

Idén 144 járványkitörést regisztráltak országszerte a kereskedelmi létesítményekben: 120 Angliában, 11 Skóciában, 7 Walesben és 6 Észak-Írországban. Noha a fertőzés miatt már több millió szárnyast öltek le, a kormány szerint ez a 2,8 milliós állomány a teljes baromfiipar mindössze elenyésző részét teszi ki, mely heti szinten közel 20 millió levágott szárnyast jelent. Soron kívül Illegális gyógyszerszállítmányt kapcsoltak le Békésben

A magas patogenitású madárinfluenza jellemzően az intenzíven tenyésztett baromfik szervezetéből származik, ám a vándormadarak vadon élő populációi, illetve a globális kereskedelem miatt a betegség Európában és Észak-Amerikában is megjelent, igen jelentős negatív hatást gyakorolva a helyi gazdaságokra, valamint a madárpopulációkra.

A kormány közlése szerint a magas patogenitású madárinfluenza vadon élő madarakra történő átterjedésének kockázata jelenleg „közepes”, vagyis nem rendkívüli járványügyi esemény.

A brit Környezetvédelmi, Élelmiszerügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (Defra) közlése szerint összesen 1600 vadon élő madár produkált pozitív tesztet a fertőzésre, ám figyelmeztettek, a valóságban ez a szám jóval magasabb lehet.

Martin Fowlie szakértő az Independentnek nyilatkozva úgy fogalmazott, a madárinfluenza korábban soha nem látott mértékben érinti a tengeri madarakat, s kijelentette, ez „kétségtelenül a vírus eddigi legsúlyosabb kitörése” az országban, rámutatva, hogy becsléseik szerint az érintett vadon élő madarak száma meghaladhatja a több százezret is.

Zidane is nemet mondhat a Bayern Münchennek, a Manchester United edzője lehet

Zinedine Zidane-ról is lemaradhat a Bayern München, miután a hírek szerint a francia legenda szívesebben ülne le a Manchester United kispadjára, ahol Erik Ten Hagot válthatja.