Egyesült Államok: közel 39 millió ember veszítette el az állását
Brutális csapást mért a világ munkaerőpiacaira a koronavírus-járvány, globálisan több tízmillió ember veszítette el a munkáját a pandémia okozta gazdasági megállás következményeképp, ami az Egyesült Államokban ölti az egyik legsúlyosabb mértéket.
Kijött az amerikai Munkaügyi Hivatal legújabb jelentése, amelyben az országban eszkalálódó munkanélküliségi hullám múlt heti mérlegéről tartottak beszámolót: az elmúlt hét nap során 2.4 millió amerikai fordult munkanélküli segélyért.
Ennek következtében az összesített számok egy végtelenül elszomorító képet mutatnak, ugyanis így az Egyesült Államokban összesen 39 millió munkavállalót tettek lapátra, mindösszesen kilenc hét leforgása alatt. Az érintettek számára sovány vigasz, de hétről hétre egyre kevesebben fordulnak állami segítségért, a két héttel ezelőtti adatokhoz képest is csökkenés történt.
A heti munkanélküliségi adatokból az olvasható ki elsőre, mintha egyre jobb lenne a helyzet, mivel egyre kevesebb az állásukat veszítő emberek száma, azonban a számok még mindig elképesztően magasak. Számos közgazdász is kifejezte aggodalmát ezzel kapcsolatban, ők ráadásul nem érzik úgy, hogy kellő mértékben csökkenne ez a szám.
Egyes jóslatok szerint június vagy július felé „lélegezhet fel” valamennyire a munkaerőpiac, elemzők szerint akkor körülbelül heti 1 millióra csökkenhet ez a szám. Fontos viszonyítási pont, hogy a 2008-as jelzáloghitel-válság idején a legrosszabb hét is 665 ezer munkanélkülivel zárt, szóval ez megmutatja az USA-ban jelenleg uralkodó válság mélységét.
A második negyedévet illetően egyáltalán nem nevezhető optimistának a piaci hangulat, a legnagyobb pénzintézetek elemzései a legrosszabbra készülnek: a JPMorgan szerint a második negyedévi GDP 40%-os csökkenést produkálhat, és nagyjából 20% lehet a munkanélküliség, míg a St. Louis-i Federal Reserve 32%-os munkanélküliséget jósol, ami 47 millió embert jelent.
Nem csak gazdasági katasztrófa, de közegészségügyi katasztrófa is uralkodik az országban: