Egy új fehérjét fedeztek fel, ami lassíthatja a rák kialakulását
A rák egy súlyos genetikai betegség, ami komplex kémiai és biológiai mechanizmusokra épül.
Az új tanulmány központjában szereplő fehérje PP2A néven vált ismertté. Ez a protein minden egyes földi élőlény szervezetében megtalálható, a funkciója pedig a foszfátcsoportok eltávolítása a többi fehérjéből, amelynek köszönhetően akár a rák elnyomására is képes lehet.
Arra mindez idáig azonban nem jöttek rá a biológusok, hogy pontosan hogyan funkcionál ez az érdekes protein, mivel nem voltak benne biztosak, hogy melyik specifikus fehérjéket szabályozzák és melyiknek van rákellenes hatása. Nemrég azonban a Koppenhágai Egyetem, a Dartmouth Egyetem és a Norris Cotton Rákközpont kutatói felfedezték az egyik mechanizmus működési elvét.
A bűnös az ADAM17 kódnevű enzim, amely a sejtek külső membránján helyezkedik el és molekuláris ollóként viselkedik, mégpedig úgy, hogy szétválasztja a közelben lévő proteineket, amelynek következtében stimulálja a szövetek növekedését. Emiatt lehet az, hogy az ADAM17 az agresszív onkológiai megbetegedések, például a mellrák vagy a vastagbélrák sejtjeinek burjánzását is elősegítheti.
A tudósok bebizonyították, hogy a PP2A egyszerűen kikapcsolja az ADAM17 enzimet, ezáltal visszaszorítja a daganatok fejlődését. Az ADAM17 nagyobb része a sejtek felszíne felett található, a PP2A viszont belülről támad és inaktiválni tudja az enzim foszfátcsoportjait.
Az egereken végzett kísérletek során a kutatók sikerrel lassították le a tumorok növekedését PP2A fehérjék segítségével. A következő lépés az lesz, hogy megnézzék, lehetséges-e szabályozni az ADAM17 aktivitását az emberekben is.
Ha sikerülnek a humán tesztelések is, akkor új utak nyílhatnak meg a rák kezelésében. A kutatócsapat a PP2A-n kívül más potenciálisan hasznos fehérjék vizsgálatát egyaránt elkezdte.
Folyamatosan kutatják a rák kezelésére irányuló lehetséges gyógymódokat: