Egy régi, vitatott törvényét tervezi eltörölni Kína
Észlelték a kínai törvényhozók, hogy vészesen elkezdett csökkenni a családok termékenységi rátája, ezért rövidesen megszabadulhatnak az évtizedek óta érvényesített születéskorlátozó politikájuktól
Észlelték a kínai törvényhozók, hogy vészesen elkezdett csökkenni a családok termékenységi rátája, ezért rövidesen megszabadulhatnak az évtizedek óta érvényesített születéskorlátozó politikájuktól – írja a Magyar Nemzet.
Ahogyan elkezdett terjedni a Kínai Kommunista Párton belül a pragmatikusabb szemlélet, úgy elkezdték észlelni, hogy sokáig nem lesz fenntartható a merev születésszabályozó politikájuk, ami még a késő maói időkre nyúlik vissza.
A párt nemrégiben hozta nyilvánosságra a szám szerint tizennegyedik 5 éves tervét, amelyben radikális változást lehetett észlelni: kikerült a családtervezés, mint kifejezés, ehelyett viszont bekerült a gyermekszületés támogatása. Az elemzők szerint ez egyértelműen arra utal, hogy Kína ejtheti a születésszabályozást.
A Magyar Nemzet kiemeli, hogy ez az egész kemény irányvonal rövidesen a fiatal kínai párok gyermekvállalási támogatásává szelídülhet, vagyis már családi szinten lehet majd eldönteni, hogy a családok hány gyermeket vállalhatnak, ebbe a kérdésbe innentől nem fog beleszólni az állampárt.
Vélhetően a statisztikákat látva dönthettek emellett, ugyanis 2019-ben a 60 évvel ezelőtti nagy éhínség óta a legalacsonyabb szintre csökkent az újszülött kínai gyermekeknek a száma, a kínai anyák összesen 14.65 millió gyermeknek adtak életet, ami több mint félmillióval kevesebb, mint 2018-ban.
Ebből úgy tűnik, hogy nem volt elég a 2016-os lazítás, akkor ugyanis az állam úgy döntött, felhagynak az „egy család egy gyermek” politikával, és már két gyermek megszületését is engedték családok között. A lap azonban megjegyzi, mivel nőttek a megélhetési és taníttatási költségek, ezért kevéssé volt ennek foganatja.
Az új családpolitika értelmében akár négy gyermeket is vállalhatnak kínai családok, és nem okoz innentől probléma az egyedülálló szülők gyermekvállalása, sem a házasságon kívül született gyermekek problematikája. Ha minden igaz, 180 fokos fordulat jöhet: nem, hogy korlátozzák, hanem támogatják a több gyermek születését.
Ennek kettős oka lehet, az egyik, hogy nagyon gyorsan öregedik a kínai társadalom, 2035-re már a társadalom negyede 65 év feletti lehet. A következő ötéves tervben az elöregedéssel kiemelten foglalkoznak, valamilyen módon be akarják vonni az időseket is a gazdaság működésébe.