Egy kínai szakértő szerint a vuhani hatóságok több dolgot is elhallgattak
A globális pandémia méretét öltő koronavírus társadalmi és gazdasági következményeiről már kezdünk előképet kapni, viszont a politikai konzekvenciákat – mint minden válsághelyzet esetén – szinte lehetetlen előre megjósolni.
Gondoljunk csak bele: ki gondolná, hogy a szigorú pártfegyelemről híres kínai vezetés körül ellenhangok szólalnak meg? Dr. Zhong Nanshan, a kínai kormány egyik fő egészségügyi tanácsadója azonban nem fogta vissza magát, amikor a vuhani hatóságok munkáját minősítette.
Nanshan szerint ugyanis a járvány kitörési pontjának, Vuhan városának hatóságai kulcsfontosságú, az új koronavírus megjelenése kapcsán égetően fontos információkat hallgattak el és cenzúráztak, köztük a járványkitörés mértékéről és a terjedés sebességéről szóló jelentéseket.
A főtanácsadó elmondása szerint az kezdte el eleinte aggasztani, hogy Vuhanban már 10 napja 41 főnél stagnált a fertőzöttek száma, miközben a tengerentúlon helyszínről helyszínre keletkeztek kisebb-nagyobb járványgócok.
Kínában a Nemzeti Egészségügyi Bizottság által vezetett adatok szerint több mint 82 ezer fertőzöttet és 4633 halálos áldozatot szedett a koronavírus-járvány. Nanshan beszámolója ugyanakkor alátámaszthatja a korábban szárnyra kapott sajtóhíreket, miszerint a kínai állam jelentősen kevesebb esetről és halálozásról számolt be, mint amennyi valójában történt.
Eközben Vuhanban attól félnek, hogy a tömeges tesztelésnek fatális következményei lehetnek: