Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Rejtélyes, fehér fénynyalábot figyeltek meg Amerika egén

Rejtélyes, fehér fénynyalábot figyeltek meg Amerika egén

Rejtélyes, fehér fénynyalábot figyeltek meg Amerika egén
Pixabay

Eleinte sokan azt gondolták, hogy a STEVE nevű ritka légköri eseményt látják.

Gyönyörű sarki fényt, majd rejtélyes, fehér fénynyalábot figyeltek meg május 17-én az Egyesült Államok területéről – írják az erről szóló beszámolóban. Kifejtik: az auroráért egy koronakidobódás (CME) okozta G2-es osztályú geomágneses vihar volt felelős, a CME május 12-én történt a Nap északi féltekén. A szakértők eleinte arra számítottak, hogy az esemény töltött részecskéi elkerülik a Földet, ám végül elérték bolygónkat, felerősítve a sarki fényt. Ám a fehér fénycsík eredete már titokzatosabb volt az amatőr csillagászok számára. A jelenséget Coloradóból és más államokból is észlelték, és eleinte többen azt hitték, hogy a STEVE nevű ritka légköri eseményt látják.

Mike Lewinski szerint a sarki fény alacsonyan hullámzott az északi horizonton, amikor hirtelen felbukkant egy, a rakéták visszatérésére emlékeztető, lefelé áramló nyaláb az égen. A fotós a coloradói Crestone felett örökítette meg az eseményt – teszik hozzá. Szakértők szerint a jelenségért valóban egy rakéta volt felelős. A kínai Landscape vállalat nem sokkal korábban indította el Zhuque-2E nevű metánüzemű rakétáját a Csiucsüan Űrközpontból, az űreszköz hat műholdat állított pályára. Mint magyarázzák, a fehér csík valószínűleg a pályaelhagyás vagy a körpályára állás során, feltételezhetően a műholdak kiengedésével kapcsolatban keletkezett – írja a 24.hu a Space.com-ra hivatkozva.

Később Jonathan McDowell csillagász is megerősítette, hogy a nyaláb a Zhuque-2 felső fokozatához köthető. A kutató szerint a ragyogás hátterében az állt, hogy az űreszköz nagyjából 250 kilométeres magasságban kibocsátotta üzemanyagát. Mindemellett Derick Wilson asztrofotós is felvételt készített a csíkról, az ő képe az új-mexikói Farmingtonnál készült.

Tyler Schlitt pedig Kansasben örökítette meg az eseményt, hozzátéve: sokakhoz hasonlóan eleinte ő is azt hitte, hogy a STEVE-vel van dolga, de hamar rájött, hogy nem arról van szó. Megjegyezte, kb. egy évvel korábban hasonlót észlelt ugyanebben a térségben.


Azt is megírtuk, hogy Naprendszerünk legnagyobb bolygója, a Jupiter sarki fényeit örökítette meg korábban a James Webb űrtávcső. Az Európai Űrügynökség (ESA) akkori közleményében kiemelte: a fotókon korábban sosem látott részletek figyelhetők meg, amelyek segíthetnek jobban megismerni a hatalmas gázóriás magnetoszféráját. Mindemellett arra is kitértünk, március végén hogyan festette rózsaszínre a hajnali eget a sarki fény. A látványos égi jelenség azután tűnt fel ismét hazánk egén, hogy egy közepes erősségű, G2-es geomágneses vihar érte el a Földet. Először 20:40 körül derengett fel a rózsaszín fény az égbolton, míg az igazi éjjeli műsor a hajnali órákban 1:30 után indult be.