Súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet a felnőttkori figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar
Az ADHD néven ismert mentális zavar idegrendszeri, légzőrendszeri, valamint izombántalmakat idézhet elő, amelyek főként felnőttkorban alakulhatnak ki a pácienseknél.
A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar annak ellenére, hogy komoly lelki rendellenességről van szó, manapság ironikusan kevés figyelmet kap a tudományos élettől, pedig mint az a legújabb tanulmányból kiderült, súlyos fizikai panaszokat idézhet elő.
A svéd Karolinska Intézet kutatói több millió ember pszichiátriai adatát összesítő metaanalízist végeztek el, és rájöttek, hogy azok, akiknél korábban ADHD-t diagnosztizáltak, sokkal hajlamosabbak voltak a különböző elváltozásokra és betegségekre, mint más panaszokkal küzdő társaik.
Az Ebba Du Rietz epidemiológus által vezetett tudóscsapat bebizonyította, hogy az ADHD szorosan kötődik a májbetegségek, a krónikus elhízás, az epilepszia, valamint az obstruktív tüdőbetegség (COPD) kialakulásához, valamint a Parkinson-kórhoz, a demenciához és a kardiovaszkuláris betegségekhez is köze van.
Természetesen mindez nem jelenti azt, hogy a felsorolt elváltozásokból azonnal következik a másik, viszont fontos felhívni a figyelmet arra, hogy ha valamelyik betegség már létrejött a páciensnél, akkor tüzetesebb vizsgálatokkal ki kell szűrni a többit is, máskülönben nagy eséllyel romolhat az állapota.
„Áttörő eredményeket értünk el, hiszen az ADHD-s betegek kezelése rendkívüli precizitást igényel, ezért jó tudni, milyen alapvető rizikókkal kell számolnunk a terápia lefolytatása során” – magyarázta Du Rietz.
A kutatók egyelőre nem tudták megmagyarázni, mi okozhatja a kapcsolatot a lelki és a fizikai rendellenességek között, azonban abban bíznak, hogy az elkövetkező években kideríthetik, pontosan mi is állhat e rejtélyes összefüggés mögött.