Ebben a hónapban elkezdődhet az egyik potenciális koronavírus-védőoltás utolsó tesztelési fázisa
A Moderna amerikai biotechnológiai cég kedden bejelentette, hogy hamarosan nekiláthatnak a harmadik, végső klinikai teszteléseknek.
A Moderna amerikai biotechnológiai cég kedden bejelentette, hogy hamarosan nekiláthatnak a harmadik, végső klinikai teszteléseknek.
A lehetséges vakcina első két szakaszát sikerrel vette a vállalat, így július 27-én elkezdhetik a mindent eldöntő ellenőrzési folyamatokat. Ehhez a fázishoz összesen 30 ezer önkéntest toboroznak, majd két csoportra osztják őket – az első csoport tagjai egy 100 mikrogrammos ellenszérum-dózist kapnak, míg a másikok hatástalan placebót.
Az adagolás után két évig figyelni fogják, milyen védelmet nyújthat a vakcina a páciensek részére, valamint azt is monitorozzák, meggátolja-e az oltóanyag a koronavírus tüneteinek kialakulását. Még ha el is kapják a kórokozót, a vakcina sikeresnek bizonyulhat, ha elejét veszi a súlyosabb szimptómáknak.
A kísérletek 2022. október 27-ig tartanak majd, az előzetes eredmények azonban jóval korábban a nyilvánosság rendelkezésére állhatnak.
Az első fázis során mind a 45 résztvevőnél létrejött az immunválasz a kórokozóval szemben, mivel mindannyiuk szervezetében kimutatták az antitesteket.
A vakcinával kapcsolatos hivatalos publikációban beszámoltak róla, hogy a 45 önkéntest három csoportra osztották, és egyenként 25, 100 és 250 mikrogramm dózisú védőoltást kaptak véletlenszerűen. Az injekció beadása után 28 nappal később egy második adagot fecskendeztek be a szervezetükbe.
Első körben a nagyobb dózisnál figyelték meg az antitestek magasabb szintjét, második körben pedig rájöttek, hogy mindegyik csoport esetében sokkal több ellenanyag termelődött, mint azoknál, akik már egyszer átestek a koronavírus-fertőzésen.
A résztvevők felénél jelentkeztek enyhe mellékhatások, úgymint fáradtság, hidegrázás, fejfájás és izomfájdalmak, ezek azonban kivétel nélkül az összes védőoltásnál előfordulnak.