Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Továbbra öntik a veszélyesebbnél veszélyesebb fegyvereket Ukrajnába

Továbbra öntik a veszélyesebbnél veszélyesebb fegyvereket Ukrajnába

Továbbra öntik a veszélyesebbnél veszélyesebb fegyvereket Ukrajnába
Fotó: Az ukrán hadsereg Telegram-csatornáján 2024. november 19-én megjelenõ videóról készített képen az Egyesült Államoktól kapott ATACMS ballisztikus rakétákat lõnek ki egy nem megnevezett ukrajnai helyszínrõl. Az orosz védelmi minisztérium szerint a november 19-re virradó éjszaaka az ukrán hadsereg hat ATACMS ballisztikus rakétát lõtt ki Oroszország belseje felé, az Ukrajnával határos brjanszki területre, a légvédelmi rendszer pedig ellhárította a támadást. MTI/AP/Lachen Pyshe Telegram

A brit kormány legutóbb új támadó és felderítő drónok beszerzését hagyta jóvá.

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is aggodalmát fejezte ki a jelenlegi helyzet miatt, mivel Joe Biden amerikai elnököt láthatóan nem hatja meg Donald Trump béketerve. Továbbra is veszélyesebbnél veszélyesebb fegyvereket hagy jóvá Ukrajna részére.

A cikk a videó után folytatódik

Amíg nem Trump diktál, addig várhatóan ez fog folytatódni, de legkésőbb január végén, a beiktatást követően az USA új elnöke minden ilyen akciót leállíttathat az ukránok oldalán, és megkezdődhetnek a várva várt béketárgyalások.

Újabb drónokat kap Ukrajna

A londoni védelmi minisztérium keddi bejelentése szerint a 7,5 millió fontos (3,65 milliárd forintos) programot a Nagy-Britannia és Lettország által még februárban meghirdetett és közösen vezetett nemzetközi „drónkoalíció” intézi, és az összeget a munkáspárti brit kormány által Ukrajnának ígért idei egész évi 3 milliárd font támogatási keretből hívják le.

A drónkoalíció, amelyhez eddig Nagy-Britannia és Lettország mellett Észtország, Litvánia, Csehország, Lengyelország, Franciaország, Olaszország, Luxemburg, Ausztrália, Új-Zéland, Kanada, Dánia, Németország, Hollandia és Svédország csatlakozott, Ukrajnának szállítandó drónok gyártására hirdetett közös nemzetközi versenypályázat formáját ölti, és a programba bekapcsolódó vállalatok videotávirányítással üzemeltetett (first-person view, FPV) eszközök gyártására jelentkezhetnek.

A program célja az, hogy Ukrajna gyors ütemben és megfizethető áron több tízezer FPV-drónhoz jusson. Az első beszerzési pályázat már lezárult, és Ukrajna a következő hónapokban megkapja az új drónok első szállítmányát.

A londoni védelmi minisztérium

A londoni védelmi minisztérium keddi beszámolója szerint a 7,5 millió fontos új finanszírozást a brit kormány azon a 120 millió fontos támogatási csomagon felül nyújtja, amelyet október végén jelentett be Sir Keir Starmer brit miniszterelnök személyzet nélküli vízfelszíni járművek – közkeletű nevükön tengeri drónok -, valamint a használatukhoz szükséges radarok beszerzésére a fekete-tengeri ukrán gabonaszállítási folyosó védelme érdekében.

A brit védelmi tárca kedden bejelentette azt is, hogy a drónkoalíció költségvetéséhez Németország 10 millió, Kanada és Luxemburg 3-3 millió fontnak megfelelő új finanszírozással járult hozzá, így a program jelenleg 67 millió font tőkével gazdálkodhat.

John Healey brit védelmi miniszter közölte azt is, hogy meghaladta az 50 ezret a Nagy-Britanniában kiképzett ukrán katonák száma. A tárca keddi ismertetése szerint a londoni alsóházban szerdán kezdődik annak a tervezetnek a részletes tárgyalása, amelynek alapján London 2,26 milliárd font kölcsönt nyújt Ukrajnának a katonai célokra fordított költségvetési kiadások finanszírozására, és ezt a hitelt a szankciók alapján zárolt orosz szuverén vagyoneszközök hozamából törlesztik majd.

A kölcsönt London az Ukrajnának eddig jóváhagyott idei 3 milliárd fontos brit katonai támogatáson felül nyújtja.

Liner/MTI