Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Az USA 10 millió dolláros fejpénzt ajánlott érte, ma Trump személyesen találkozik vele

Az USA 10 millió dolláros fejpénzt ajánlott érte, ma Trump személyesen találkozik vele

Az USA 10 millió dolláros fejpénzt ajánlott érte, ma Trump személyesen találkozik vele
Ünnepelnek az emberek az északnyugat-szíriai Idlíbben 2025. május 13-án, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok feloldja a Szíriával szembeni összes szankcióját. MTI/EPA/Ahmad Fallaha

Donald Trump hamarosan személyesen találkozik Szíria új elnökével, aki egy igen sötét múlttal rendelkezik.

Trump nemrég jelentette be, hogy eltörli a Szíriával szembeni szankciókat, ami komoly változásokat hozhat a közel-keleti ország számára. A nép mindezt hatalmas ünnepléssel fogadta, ugyanakkor egy olyan vezetőjük van, akiért korábban az USA 10 millió dollárt is ajánlott, miután kapcsolatban állt a világ legismertebb terrorszervezetével.

Az év elején fordulat állt be Szíria történetében, amikor Ahmed al-Sharaa, a korábban Abu Mohammad al-Jolani néven ismert egykori iszlamista felkelő vette át az ország irányítását. Hatalomra jutását egy villámgyors lefolyású offenzíva előzte meg, aminek ideje alatt az általa vezetett Hayat Tahrir al-Sham (HTS) nevű csoport és szövetségesei megdöntötték a több mint fél évszázadon át uralkodó Asszad-dinasztiát. A hatalomátvétel nemcsak Szíria, hanem a teljes Közel-Kelet geopolitikai helyzetére is alapjaiban volt hatással.

Al-Sharaa életútja rendkívül ellentmondásosnak mondható, aki Szaúd-Arábiában született a 80-as évek hajnalán, majd az iraki háború idején csatlakozott az al-Kaida helyi szervezetéhez, ahol az amerikai erők fogságába került. A szíriai polgárháború kitörésekor visszatért hazájába, és a Nusra Front vezetőjeként vált ismertté, amely az előbb említett terrorszervezet szíriai ágaként működött. Később a nemzetközi nyomás és a szíriai helyzet történések alakulása miatt szakított az al-Kaidával, átnevezte szervezetét HTS-re, és igyekezett mérsékeltebb képet kialakítani magáról, részben homályosítva ezzel a múltját.

Az új elnök hatalomra kerülése

Az új elnök hatalomra kerülése után azonnal bejelentette a fegyveres csoportok feloszlatását, ideiglenes kormányt és törvényhozást állított fel, majd ezt követően megkezdte a Szíria újjáépítését célzó diplomáciai tárgyalásokat. Al-Sharaa többször hangsúlyozta, célja országa egységének helyreállítása, a gazdaság stabilizálása és a vallási-etnikai kisebbségek jogainak tiszteletben tartása. Ugyanakkor vezetési stílusát sokan autoriternek tartják, ellenfelei gyakran kerülnek letartóztatásra, vagy egyszerűen eltávolítják azokat az útból.

Al-Sharaa sötét múltja és kapcsolatai miatt továbbra is a nemzetközi terrorista listákon szerepel, és a nyugati országok, valamint Izrael is óvatosak vele kapcsolatban. Bár közel 10 évvel ezelőtt hivatalosan megszakította kapcsolatait az al-Kaidával, a HTS továbbra is terrorszervezetként van nyilvántartva az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Törökországban és többek között az ENSZ-ben.

Mint arra a Sky News is kitért, az új szíriai elnök igyekszik új arculatot kialakítani, nyitottabbnak mutatkozik a Nyugat felé, és a szankciók feloldásáért lobbizik, ugyanakkor múltja miatt sokan szkeptikusak a valódi szándékait illetően.

Ahmed al-Sharaa előtt hosszú és kihívásokkal teli út áll, és bár egyes arab országok – különösen Szaúd-Arábia és Törökország – támogatják, a nemzetközi közösség távolságtartóbb ennél. A következő évek döntőek lehetnek abban, hogy Szíria képes lesz-e valóban békés, egységes és pluralista állammá válni, vagy visszasüllyed oda, ahol hosszú éveken át volt.