Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Hihetetlen példány lehetett minden idők legnagyobb repülő állata

Hihetetlen példány lehetett minden idők legnagyobb repülő állata

Hihetetlen példány lehetett minden idők legnagyobb repülő állata
Fotó: Pixabay / Illusztráció

A faj olyan óriásira nőtt, hogy egyes szakértők még azt is megkérdőjelezik, képes volt-e egyáltalán a magasba emelkedni.

A pteroszaurusz közismerten hatalmas, félelmetes ragadozó volt, amelynek szárnyfesztávolsága a 3,5 métert is elérhette, ezen csoport egyik tagja pedig a minden idők legnagyobb repülő állata címre is méltó lehet – írják a beszámolóban. A Dracula névre keresztelt pteroszauruszt Erdélyben tárták fel, s bár pontos besorolása nem tisztázott, minden bizonnyal a késő kréta kori Azhdarchidae család tagja volt. A faj olyan óriásira nőtt, hogy egyes szakértők még azt is megkérdőjelezik, képes volt-e egyáltalán a magasba emelkedni.

Mivel az állat maradványai töredékesen kerültek elő, meglehetősen sok a kérdőjel vele kapcsolatban – jegyzik meg. Egy friss tanulmányban a kutatók a pteroszauruszok evolúciós történetét vizsgálták megkövesedett karjaik és lábaik alapján. A csapat végül arra jutott, hogy a jura kor közepén az állatok végtagjai egyre inkább elkezdtek hasonlítani a felszínen járó állatokéhoz, amelynek kapcsán Dr. David Unwin, a Leicesteri Egyetem munkatársa és a csapat tagja mondott részleteket.

„A korai pteroszauruszok hátsó végtagjait repülőhártya kötötte össze, ami súlyosan akadályozta a járást és a futást” – fogalmazott. Egyúttal kiemelte: a későbbi fajoknál ez a membrán szétvált, lehetővé téve, hogy mindkét hátsó végtag önállóan mozogjon. Ez kulcsfontosságú újítás volt, amely segítette a mozgékonyságot a földön, és ennek következtében a későbbi pteroszauruszok hatalmas méretűre nőhettek – írja a 24.hu az IFLScience cikke alapján.

„Az, hogy a pteroszauruszok tudtak repülni, csak egy része a történetüknek. Ha megvizsgáljuk, hogyan éltek a fákon vagy a földön, elkezdhetjük megérteni, milyen szerepet játszottak az ősi ökoszisztémákban” – nyilatkozta Robert Smyth, a tanulmány társszerzője. Mint azt már megírtuk, nemrégiben új dinoszauruszfajok maradványait fedezték fel Erdélyben, amelyek így a dinoszauruszok eltűnését megelőző, késő kréta időszakba engednek betekintést.

Az egyik szakember elmondta, háromféle növényevő dinoszauruszt találtak a Hátszegi-medence területén, pontosabb rendszertani helyüket egyelőre még nem tudták megállapítani. Míg ebben a cikkben arról ejtettünk szót, hogy két különböző kontinensen, egymástól több ezer kilométerre találtak egyforma dinoszaurusz-lábnyomokat. A több mint 260 nyom iszapban konzerválódott, ősi folyók és tavak mentén.