Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Ennyiszer kell töredezettségmentesíteni számítógépünk merevlemezét, hogy gyors maradjon

Ennyiszer kell töredezettségmentesíteni számítógépünk merevlemezét, hogy gyors maradjon

Ennyiszer kell töredezettségmentesíteni számítógépünk merevlemezét, hogy gyors maradjon
Unsplash

Korábban valódi rítusnak számított a PC-s júzerek számára a merevlemez defragmentálása, de vajon a modern SSD-k világában mennyire fontos elvégezni ezt a műveletet?

Amikor az operációs rendszer elment egy fájlt a lemezre, nem egyetlen adatblokkként rögzíti, helyette darabokra bontja, és mindegyiket külön-külön tárolja. Egy friss merevlemezen ezek a darabok gyakran viszonylag közel vannak egymáshoz – ekkor beszélhetünk töredezettségről.

Ahogy az operációs rendszer folytatja a fájlok mentését, a méretük tovább nő, és amint a merevlemez megtelik, az egyes darabok gyakran egymástól távolabbi helyeken tárolódnak, mivel a meghajtónak fokozatosan kevesebb egybefüggő, kihasználatlan része lesz.

Ennek eredményeképpen az operációs rendszernek hosszabb időbe telhet, amíg megtalálja a fájl különböző darabjait, hogy újra összerakja őket használatra. A merevlemez töredezettségmentesítése, vagyis defragmentációja optimalizálja a helykihasználást, mivel a különböző fájldarabokat közelebb helyezi egymáshoz, így az operációs rendszernek nem kell keményen dolgoznia, hogy megtalálja és újra összerakja őket.

Tekintettel a merevlemez defragmentálásának számos különböző tényezőjére, van néhány irányelv, amit érdemes követni. Nem szabad töredezettségmentesíteni például az SSD meghajtókat, hiszen a hagyományos merevlemezzel ellentétben, amely mozgó komponensekből áll, a szóban forgó modul tartós állapotú alkatrészekből tevődik össze, élettartamát pedig abban mérik, hogy a meghajtó hány olvasást és írást képes elvégezni, mielőtt meghibásodna.

Mivel az SSD-k sokkal jobb teljesítményt nyújtanak, mint a hagyományos merevlemezek, a defragmentálással csak nagyon keveset nyernek – mi több, az SSD-k defragmentálásának folyamata megrövidíti az élettartamukat, mivel a fájlok átrendezésével extra olvasási és írási műveleteket használnak fel.

Ami a hagyományos merevlemezeket illeti, a manuális töredezettségmentesítés gyakorisága attól függ, pontosan mire használjuk a PC-t vagy a Macet. Ha állandóan bekapcsolva hagyjuk a számítógépet, a macOS és a Windows beépített optimalizáló eszközei miatt nem szükséges manuálisan defragmentálni.

Ezzel szemben ha rutinszerűen, minden használat után kikapcsoljuk a számítógépet, ezzel megakadályozva, hogy a segédprogramok automatikusan fussanak, akkor valószínűleg havonta egyszer érdemes lefuttatni egy defragmentáló segédprogramot, így megőrizhetjük HDD-nk frissességét és gyorsaságát.