Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
353,40 Ft
Euró
394,66 Ft
Font
468,73 Ft
Bitcoin
61,929 $

Csökkent a születéskor várható élettartam a covid miatt

77.8 évre esett a várható élettartam a koronavírus-járvány miatt az Egyesült Államokban a tavalyi év első felében.

Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

Egy teljes évvel, 77.8 évre esett a várható élettartam az Egyesült Államokban 2020 első félévében a kormány csütörtökön közzétett jelentése szerint, ami a legnagyobb mértékű csökkenést jelenti a II. világháború óta.

A születéskor várható élettartam egy ország lakosságának egészségi állapotára vonatkozó egyik legalapvetőbb mérési eszköz, és az Egyesült Államokban bekövetkező hirtelen esés nagyon szokatlan méretű egy ilyen rövid időszak alatt, és aggodalomra adhat okot, írja a New York Times. Soron kívül Drasztikus fotókon Budapest, ahogyan kiöntött a Duna

Az adatok még ijesztőbbek, ha a faji és etnikai különbségeket vesszük, a fekete lakosság várható élettartama 2,7 évvel esett a tavalyi év első felében a 2019-es jelentéshez képest. Az Egyesült Államok fehér és fekete lakosságának várható élettartama között ezzel 6 évre nőtt a különbség, amely 1998 óta nem volt ilyen mértékű.

A koronavírus-járvány okozta romlások azonban valószínűleg hamarosan újra javulni kezdenek a védőoltásoknak köszönhetően. Utoljára 1918-ban okozott pandémia ekkora esést, akkor több százezer amerikai állampolgár hunyt el az influenza-járvány következtében – 11.8 évvel rövidült meg a várható élettartam 1917-ről 18-ra, mondta el Dr. Elizabeth Arias, a jelentéseket előkészítő kutató.

A Covid-19 okozta romlás azonban az elmúlt évek drog-epidémija által generált kisebb mértékű eséseket követte, és egyes szakértők szerint a 2019-ben újrakezdődött kábítószerekhez és függőségekhez köthető nagyobb számban előforduló halálozások tovább ránthatják a várható élettartamra vonatkozó mérési adatokat.

A születéskor várható élettartam azt mutatja, hogy egy újszülött számára hány év várható, ha az adott pillanatban mért halálozási számok és adatok nem változnak semmilyen irányba. Ha csökkenő tendeciát mutat az adat, az általában valamilyen súlyos társadalmi problémát jelent, mint amilyen pl. Oroszország esetében a Szovjetunió szétesésekor következett be.

A terület szakértői egyébként számítottak az esésre, de a mértéke mindenkit váratlanul ért: 2006 óta nem volt ilyen alacsony az Egyesült Államokban a születéskor várható élettartam, és az utolsó nagymértékű esés 1942-43-ban következett be, amikor az ország csatlakozott a II. világháborúhoz, akkor 2.9 évvel rövidült meg az adat.

A jelentés számai a koronavírus okozta krízishelyzet mértékének felméréséhez tudnak leginkább segítséget nyújtani, és ugyan a jövőre vonatkozóan nem biztos, hogy pontos információval szolgálnak, remekül reprezentálják a járványhelyzetben szenvedő amerikai közösségeket.