Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Cetcápa ihlette vízi drón gyűjti össze a szemetet a holland vizekből (videó)

A vizekbe kerülő hulladék összegyűjtése kulcsfontosságú, a legjobb azonban az lenne, ha eleve kevesebb hulladékot termelnénk.

...svg content...Fotó: @Seamindyie / Twenty20
Greenbox

Czinder Tímea

Szerkesztő

Cetcápa ihlette a forradalmian új szemétporszívót, a Waste Sharkot, a nagyjából másfél méteres vízi drónt, amely Rotterdam tavából „fogyasztja el” a műanyag szemetet. A szerkezet „gyomra” – vagyis tartálya – nagyjából 160 liter hulladékot képes egyszerre befogadni.

„Azt akartuk, hogy a lehető legkönnyebb legyen a telepítése, egyszerűen lehessen vele összegyűjteni a szemetet és visszahozni a szárazföldre, hogy biztonságos legyen, hogy a kezelő a partról tudja irányítani, és akkumulátorral működjön, hogy nulla legyen a károsanyag-kibocsátása” Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

– összegezte Richard Hardiman, a drónt kifejlesztő cég vezetője.

A kézi vezérlésű modell ára 9,5 millió forintnál kezdődik, a programozható változatok azonban ennél magasabb áron érhetők el, mostanáig pedig több tucat ország vásárolt belőle – olvasható az EuroNews cikkében.

A Waste Shark nem az egyetlen találmány, amely a holland vizek megtisztítását tűzte ki célul; szintén holland ötlet, hogy sűrített levegőt pumpálnak egy víz alatti csőbe, amelyen sok ezer lyuk van, az ezekből kiszabaduló légbuborékok miatt kialakuló sodrás pedig egy parthoz közeli gyűjtőhelyre irányítja a szemetet.

Indiában hatalmas acélhálós kerítésekkel, gyakorlatilag úszó gátakkal harcolnak a folyókat elárasztó hulladék ellen; ezeket úgy helyezik el, hogy a partra vezesse a szemetet, amit így összegyűjthetnek és elszállíthatnak.

Baltimore-ban víz- vagy napenergiával meghajtott kerekekkel emelik ki, majd szállítószalagok segítségével gyűjtik tartályba a hulladékot, de szintén amerikai eljárás az is, hogy a patakokon és folyókon úszó csapdákat állítanak fel a szemétnek.

Nagyon fontos lenne megakadályozni, hogy a műanyag hulladék az óceánok vizébe kerüljön; nem csupán azért, mert lényegesen könnyebb és olcsóbb a parthoz közelebb összeszedni a szemetet, de a vizekbe kerülő szemét, ha lebomlik, károsíthatja vagy elpusztíthatja a tengeri élővilágot.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.