Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Centiméteres pontossággal beméri a NASA védelmi rendszere a Földre tartó aszteroidákat

Az amerikai űrhivatal szakembereinek kevesebb mint egy óra alatt rögzített adatokból sikerült megjósolnia, hogy egy 2 méter átmérőjű űrszikla március 11-én a Norvég-tenger fölött, Grönland keleti partjaitól 470 kilométerre becsapódik.

...svg content...NASA
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Annak az esélye, hogy bolygónkat egy olyan kolosszális méretű aszteroida találja el, mint amilyen 65 millió évvel ezelőtt véget vetett a dinoszauruszoknak, rendkívül csekély, ám nyilvánvalóan nem nulla.

Ha a kisebb űrsziklákat is hozzávesszük a kockázati mérleghez, akkor a becsapódás esélye jelentősen megemelkedik ahhoz, hogy a NASA és más űrügynökségek komoly érdeklődést tanúsítsanak az univerzumban száguldozó objektumok nyomon követése iránt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A NASA legutóbbi közleményéből megtudhattuk, a 2022 EB5 névre keresztelt aszteroida bár nem volt elég nagy ahhoz, hogy potenciális veszélyt jelentsen, ám lehetőséget biztosított a kutatóknak arra, hogy megfigyeljék az útját, és előrejelezzék, pontosan hol érhet földet.

Az eseményeknek köszönhetően élesben tesztelhették a Scout becsapódási kockázatfelmérő rendszert, melynek hála precíz mérésekkel megállapították, valóban ártalmatlan-e a szóban forgó kozmikus kődarab.

Először Sárneczky Krisztián, az észak-magyarországi Piszkéstetői Obszervatórium munkatársa észlelte a 2022 EB5-öt, nagyjából két órával a kozmikus találkozó előtt. Adatait elküldte a kis égitestek beazonosításával és nyomon követésével foglalkozó Minor Planet Centerhez, és fel is kerültek a földközi objektumokat (NEO) megerősítő oldalra.

A mindössze 40 perc alatt begyűjtött adatok alapján a Scout képes volt meghatározni az aszteroida pályáját, és riasztotta a Földközeli Objektumokat Vizsgáló Központot (CNEOS), valamint a NASA Bolygóvédelmi Koordinációs Irodáját, ezenfelül figyelmeztette a hivatalos csatornákon keresztül a NASA-val együttműködő szervezeteket.

Miután az űrszikla belépett a légkörbe, az infravörös detektorok megerősítették, hogy darabjaira hullott az atmoszférában, ezt követően pedig elégett, így sikerült elejétől a végéig figyelemmel kísérni a jelenséget.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.