Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
63,943 $

Büntetőügyben ítélték el az amerikai ópiumválságért felelős gyógyszergyárat

Három bűncselekménynek is bűnösnek vallotta magát a Purdue gyógyszergyár, így formálisan is felelősséget vállaltak a több százezer ember életét követelő amerikai ópiumválságban játszott szerepükért.

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő
TÉMÁK

Három bűncselekménynek is bűnösnek vallotta magát a Purdue gyógyszergyár, így formálisan is felelősséget vállaltak a több százezer ember életét követelő amerikai ópiumválságban játszott szerepükért.

Az Egyesült Államokban fellépett ópiumválság csakis a „rémálomszerű” kifejezéssel írható le. Minimum 200 ezer, de egyes becslések szerint 470 ezer amerikai vesztette életét valamilyen ópium alapú gyógyszer vagy kábítószer (mint a heroin, fentanil) túladagolásában, és megszámlálhatatlan családot tett tönkre a szer. Soron kívül Betörésnek indult, emberölés lett a vége – börtön vár az elkövetőkre

Minden általában egy balesettel kezdődik, amely súlyos fájdalmakkal járt. Az orvosok előszeretettel írták fel a Purdue gyógyszergyár által készített OxyContin nevű ópium tartalmú fájdalomcsillapítót, amely ugyan csökkentette a betegek fájdalmat, de szinte az első tabletta után súlyos függőséget okozott, heves elvonási tünetekkel, amennyiben valaki abba akarta hagyni.

Az OxyContin nem egy olcsó gyógyszer, így főként azok az emberek tudtak a konkrét gyógyszerre ráfüggni, akik valamennyivel tehetősebbek voltak. Mások olcsóbb alternatívák után kutattak, így jött a képbe az utcai Oxy (ami sokszor fentanillal volt keverve, és már egy szem is túladagoláshoz vezetett), valamint a még olcsóbb heroin.

A társadalmi és gazdasági kár, amit ez a válság okozott, szinte felbecsülhetetlen, az emberi tragédiák pedig elfogadhatatlanok. Két évtizeden keresztül írták fel ész nélkül az OxyContint mindenkinek, azonban az elmúlt években, ráunva erre a pokolra, egyre több ember szólalt fel a Purdue ellen, hogy ők felelőek ezért a rémálomért.

Az emberi szavak pedig elértek a települési, állami és a szövetségi kormány szintjére is idővel, és hatalmas pereket akasztottak a Purdue nyakába. Félrevezető reklámtevékenység miatt már egyszer 600 millió dollárt kellett fizetniük, a polgári személyeket pedig általában több millió dolláros kompenzációkkal próbálták lerendezni.

A keddi nap folyamán pedig jelentős ítélet született New Jerseyben, ugyanis három bűncselekményben is bűnösnek vallotta magát a Purdue – számolt be róla az AP hírügynökség. Ennek alapján három bűncselekményt ismert be a gyógyszergyár:

  • Nem tartottak fent egy olyan hatékony programot, amivel el lehetett volna kerülni, hogy a gyógyszer a feketepiacra kerüljön, annak ellenére, hogy a hatóságoknak azt állították, van ilyen programjuk. Ezen felül félrevezető információkat szolgáltattak a hatóságoknak annak érdekében, hogy a gyártási kvótájukat növelni tudják.
  • Beismerték, hogy egy programon keretében orvosokat fizettek le, hogy nagyobb mértékben, akár indokolatlan esetben is írják fel az általuk gyártott OxyContin fájdalomcsillapítót.
  • Beismerték, hogy egy elektronikus egészségügyi adatbázist üzemeltető céget is lefizettek annak érdekében, hogy olyan információkat küldjenek az orvosoknak, amelyek alapján hamarabb írták fel az OxyContint, mint más fájdalomcsillapítót.

A bírósági ítélet értelmében 8.3 milliárd dollárnyi büntetés és vagyonelkobzás vár a cégre, viszont elképzelhető, hogy ki tudják játszani a rendszert. Nemrégiben ugyanis csődeljárást kértek magukra, azzal a deklarált céllal, hogy a rengeteg pervesztés következtében ne kelljen bezárni a vállalatot, és ne kelljen likvidálni a vagyontárgyaikat.

Így egyelőre úgy tűnik, hogy maga a Purdue mindössze 225 millió dollárt fizethet a szövetségi kormánynak az ópiumválságban játszott szerepéért. Ez azonban csak abban az esetben történhet így, ha a csődbíróságon keresztül megegyeznek a helyi és állami kormányokkal, akik perelik a válság kirobbantásáért őket.

Ez a döntés azonban továbbra sem elégíti ki azokat, akik családtagot vesztettek el ebben a pokolban, vagy maguk is a részesévé váltak. A felháborodás alapja a Purdue gyógyszergyárat tulajdonló Sackler család, akit egyáltalán nem vontak még felelősségre a válságban játszott szerepükért, pedig tudomással voltak a gyógyszer hatásairól, és tudatosan marketingelték ilyen agresszíven.

Ugyan a Sacklerék is vállalták, hogy 225 millió dollárt fizetnek a szövetségi kormánynak annak érdekében, hogy a polgári pereket elrendezzék ebből. Habár nagy a jelentősége annak, hogy a Purdue-t végre büntetőjogilag is felelősségre vonták, ez nem igazán tudja kielégíteni azokat, akik közelről látták, mit idéztek elő.

A gyógyszergyárat perelő államok főügyészei is felháborodtak a szövetségi bírságon, és hallani sem akarnak a csődbíróságon keresztüli pénzajánlatról. A Purdue ugyanakkor állítja, hogy ennek útján a gyár közintézménnyé válik (lényegében államosítás alá kerül), így annak bevételeiből finanszírozni lehet a válság elleni harcot.

A főügyészek is azonban azt kritizálják, amit az érintettek és az áldozatok családtagjai, hogy hiába adja fel a cég irányítását a Sackler-család, már rég meggazdagodtak több százezer amerikai ember halálán. Az ítélet megszületett, de a küzdelem továbbfolytatódik, ennek a történetnek még minden bizonnyal lesz pár fejezete.

Totálisan kiütötték a Paksot, sorozatban ötödszörre kaptak ki

A Bognár György vezette Paks fennállása egyik legrosszabb formájában játszik, ráadásul legutóbb egy igen nagy pofonba rohantak bele a Puskás Akadémia otthonában.