Megbüntethetik azokat, akik prostituáltak szolgáltatását igénylik, az örömlányokat azonban nem
A svéd modellhez hasonlóan Magyarországon is felvetődött annak az ötlete, hogy a szexuális kizsákmányolás és a prostituáltak igénybe vétele büntethető tétel legyen.
Amíg Németországban és Hollandiában legálisan működnek bordélyházak, addig Svédországban 1999 óta bűncselekményt követnek el azok, akik elfogadják a prostituáltak szolgáltatásait – írta az Index.
A fizetős szex felhasználóit már Izlandon, Norvégiában, Kanadában, Írországban, Franciaországban és Izraelben is büntetik, és úgy tűnik, Magyarországon is egyre nagyobb esély van arra, hogy szankcionálják ezeket a tevékenységeket.
Az ügyért harcoló civil szervezetek azt szeretnék elérni, hogy a prostituáltak jogait maximálisan figyelemben tartva az egyéni szabadság sérülése nélkül tisztelettel viszonyuljanak az örömlányokhoz.
További lényegi elemei a tervezetnek, hogy az escortként, bordélyházban vagy az utcán dolgozó prostituáltakat dekriminalizálják, azaz szüntessék meg a büntethetőségüket, ne őket vonják felelősségre, hanem a szexvásárlókat, valamint védjék meg a prostitúció áldozatává váló nőket és lányokat a bántalmazóktól.
Az emberkereskedelem elleni küzdelemért felelős különleges megbízatású svéd nagykövet, Anna Ekstedt elmondta, a kereskedelmi oldalt megcélzó modell azért lesz jó megoldás Magyarországnak, mert Svédországban már bizonyítottan visszaszorította az illegális szexipart:
„Egyfelől megfogalmaztuk, hogy a nőket érő erőszak visszaszorításának részeként nálunk prioritás a prostitúció és az emberkereskedelem elleni küzdelem. Másfelől tudjuk, hogy a prostitúció igénybe vevői máig elsősorban férfiak, a másik oldalon pedig fokozottan sérülékeny csoportok, nők, gyerekek, LMBTQ emberek válnak emberkereskedelem, szexuális kizsákmányolás áldozataivá. Éppen ezért ezt a megbomlott egyensúlyt, felborult viszonyt szerettük volna helyrebillenteni. Ugyanakkor ehhez nem elég a tiltás, a prostituálthoz járást bűncselekménynek kell nyilvánítani.”