Vajon bűncselekmény vagy szabad véleménynyilvánítás a plakátrongálás?
Nemrégiben piros szívekkel ragasztották le ismeretlenek a nemzeti konzultációra biztató plakátokat Pécsen, melynek hatására a rendőrség azonnal eljárást indított, mivel állítólag egy lakó feljelentést tett.
Helyszíneltek a rendőrök Pécs belvárosában az egyik nemzeti konzultációs plakátnál: az oszlopot fekete porral hintették be, hogy ujjlenyomatot találjanak. Így próbáltak a rongáló nyomára jutni – olvasható az ATV riportjában.
A televíziócsatorna stábja felkereste a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot, ugyanis az ő Facebook-oldalukon is feltűnt az átszabott plakátról készült fénykép.
Pincehelyi Zita, az MKKP aktivistája a következőképpen nyilatkozott az ügy kapcsán:
„Nem tudjuk, hogy ki csinálta, csak spekulálni tudok. Arról lehet szó, hogy valószínűleg a kormány is ilyen szeretet-kampányt szeretne folytatni, csak nem jól fogalmaznak, és aki ezeket átragasztotta, csak segíteni szeretne a kormány kommunikációs munkatársainak.”
Amíg az MKKP szerint pusztán véleménynyilvánításról van szó, addig Meggyes Attila ügyvéd teljesen másként értékeli a helyzetet:
A TASZ jogásza, Zeller Judit nem ért egyet ügyvéd kollégájával, mivel úgy gondolja, az MKKP járdafestési akcióját követően az alkotmánybíróság kimondta, hogy az nem rongálás, hanem belefér a szabad véleménynyilvánítás fogalmába. Az alkotmánybíróság arra is kitért, hogy a hatóságoknak érdemes a józan humorérzéküket elővenni, és ennek segítségével megítélni ezeket az ügyeket.
„Hogyha megnézzük az eddigi bírósági döntéseket, sőt alkotmánybírósági döntéseket, akkor azt mondhatjuk, hogy abba a kategóriába fog tartozni hogy, véleménynyilvánításnak fogják tekinteni” – magyarázta a szakember.