Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Brexit óta több mint a felére esett vissza a brit gyümölcsexport

A legfrissebb adatok szerint a Brexit óta az Egyesült Királyság EU-ba irányuló gyümölcsexportja több mint felére esett vissza.

...svg content...Fotó: Unsplash/sydney Rae
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A HMRC által közzétett adatokból derült ki, hogy az Egyesült Királyságból az EU-ba irányuló gyümölcsexport – beleértve a hagyományos angol almát és körtét is – a Brexit óta több mint a felére csökkent.

A visszaesést egyértelműen az Egyesült Királyság EU-ból történt kilépése nyomán bevezetett kereskedelmi aggályoknak tulajdonítják, beleértve a friss és hűtött élelmiszerekre vonatkozó kötelező egészségügyi bizonyítványokat és a masszív vámügyi papírmunkát. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Noha egyelőre nem vezettek be hasonló szabályokat az Egyesült Királyságba irányuló importra vonatkozóan, a közelmúltban már szó esett róla, ami komoly aggodalmat okozott a brit vendéglátósok körében, akik rendszeresen vásárolják kedvenc termékeiket Spanyolországból és Olaszországból, javarészt friss sajtot, olívaolajat, és szárított húsokat.

A HMRC adatai szerint a 2021. március 31-ig tartó évben az Egyesült Királyság 248,5 millió font értékben értékesített gyümölcsöt az EU-ba. A következő évben azonban az értékesítési számok 119 millió fontra csökkentek, és azóta is ezen a szinten maradtak, a legfrissebb adatok szerint pedig a 2023 márciusáig tartó évben 113,8 millió font értékű értékesítés történt.

A kormány és a brit kertészeti ágazat között feszültséget okozott az EU és az Egyesült Királyság eltérő ellenőrzési megközelítése, mivel a mezőgazdasági vezetők azzal vádolják a kormányt, hogy az európai beszállítók tisztességtelen előnyben részesülnek a hazai termelőkkel szemben.

Eközben a Guardian jelentése szerint az EU-ból származó élelmiszerek és állati termékek, köztük a pasztőrözetlen sajtok Brexit-ellenőrzését a brit kormány már négyszer is elhalasztotta, és a tervek szerint csak október végén kezdik el fokozatosan bevezetni.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.