„Oroszország jobban felkészült a szankciókra, mint az EU a gázcsapok elzárására”
Komoly fegyver Oroszország kezében, hogy Európa jelentős mértékben függ a Gazprom által küldött földgáztól.
Európa az elmúlt hónapok során komoly energiaválsággal küzdött, amelyben egyelőre tisztázatlan, milyen szerepe volt Oroszországnak. Több nyugati politikus is azzal vádolta Moszkvát, hogy csökkentették a nyáron szállított gáz mennyiségét.
Ez pedig a készletek gyors elapadásához, valamint a világpiaci ár elszállásához vezettek, több országban így sokszor akkora volt a gázszámla a korábbiakhoz képest, Moldovának egyenesen szükségállapotot kellett hirdetnie az energiaválság miatt.
Az Európai Uniót is számos kritika érte a felkészületlenségük miatt, amelyet most erősített Josep Borell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai vezetőjének nyilatkozata is az ukrán válsághelyzettel kapcsolatban.
Josep Borrell a hétfői nap folyamán fog részt venni egy tárgyaláson, ahol az Egyesült Államok energiaipari képviselői is jelen lesznek. Az elmúlt hónapok során Brüsszel és Washington egyaránt belengették, hogy amennyiben inváziót indít Ukrajna ellen, Oroszország rendkívül súlyos szankciókra számíthat.
A szankciókkal való fenyegetés azonban sok európai politikusban aggodalmat keltett, ugyanis sokan attól tartanak, hogy amennyiben tényleg szankciók kivetésére kerül sor, Oroszország egyszerűen el fogja zárni a gázcsapokat.
Borrell hozzátette, hogy az Európai Uniónak azonnali hatállyal ki kellene találni egy közös gázstratégiát, többek között a gáztartalékok növelésével és akár a közös gázvásárlással is, ahogyan azt korábban az Európai Bizottság javasolta.
„Az energiaárak emelkedőben vannak a globális ellátásbeli problémák és a kereslet miatt. Az EU-ban 6-10-szer nagyobbak lettek a gázárak, amik a rezsiárakra is nagy nyomást helyeznek” – hívta fel a figyelmet Borrell az unió egyik legégetőbb problémájára.
Borrell szerint a gázárak emelkedése komoly löketet adott az eurózónás inflációnak, amely az idei év során még nagyobb problémát okozhat – idézte a TASS. A külügyi vezető szerint egyébként Oroszországtól nem lenne idegen, hogy politikai célokra használja a gázellátást, ugyanis erre már volt precedens:
Borrell elmondta, hogy az Európai Unió hosszabb távon a megújuló energiára akar átállni, addig viszont cseppfolyósított földgáz (LNG) formájában biztosíthatnak további szállítmányokat. Mint kiemelte, Norvégiával, Katarral, Azerbajdzsánnal és Algériával is tárgyalásban vannak erről.