Felfedezték a bolygók keletkezésének hiányzó alkotóelemét
Tudósok rájöttek, melyik az az extra hozzávaló, ami szükséges ahhoz, hogy új égitestek jöhessenek létre.
Kutatók már korábban is tudtak arról, hogy léteznek úgynevezett protoplanetáris lemezek, amelyek lényegében sűrű gáz- és porfelhők, amik fiatal csillagok körül keringenek, és belőlük idővel bolygók alakulnak ki.
A The Astrophysical Journal tudományos folyóiratban megjelent legújabb tanulmányban magyarázatot adtak arra, hogy pontosan mi idézheti elő azokat a folyamatokat, amelyek során ezek a kozmikus felhők bolygókká formálódnak.
A Leideni Egyetem szakemberei jó időben, jó helyen csípték el az egyik furcsa jelenséget, amikor is éppen az Elias 2-27 névre keresztelt fiatal csillagot vizsgálták meg közelebbről. Mivel csillagászati viszonylatban is egy meglehetősen új égitestről beszélünk, ezért a bolygók genezisének melegágyaként említhető meg a forró csillag.
Teresa Paneque-Carreño, a publikáció főszerzője elmondta, megfigyelték, hogy a protoplanetáris lemezt körülölelő molekuláris felhő állandó mozgása révén rendkívül kaotikus helyzet jött létre az univerzum azon szegletében, amelyben az Elias 2-27 csillagrendszer található.
Mindezekből kifolyólag aszimmetrikus gázstruktúra alakult ki, amit előzetesen még feltételezni sem mertek, hiszen vertikális eltérésre elméletben nem lehet számítani olyan helyeken, ahol protoplanetáris lemezek fordulnak elő a galaxisokban.
A kutató hozzátette, nagyon nehéz nyomon követni a bolygók születésével kapcsolatos eseményeket, mivel gyakran több millió fényévre vannak a Földtől, az emberi élet pedig nagyon rövid, míg egy ilyen folyamat hosszú évmilliókat vesz igénybe, ezért egy éppen alakulófélben lévő égitestre rábukkanni egyenlő azzal, mintha tűre lelnénk egy hatalmas szénakazalban.