Bolsonaro: sajnálom a halottakat, de mindenkinek ez a végzete
Annak ellenére, hogy Brazília világviszonylatban a koronavírus egyik legsúlyosabb epicentrumává vált, mégis megkezdték a gazdaság fokozatos újraindítását, ami a szakértők szerint kiemelt veszélyekkel jár a még csillapodástól messze álló járványhelyzet miatt.
Annak ellenére, hogy Brazília világviszonylatban a koronavírus egyik legsúlyosabb epicentrumává vált, mégis megkezdték a gazdaság fokozatos újraindítását, ami a szakértők szerint kiemelt veszélyekkel jár a még csillapodástól is messze álló járványhelyzet miatt.
A dél-amerikai gócpontból minden nap egyre rosszabb hírek érkeznek: csak a csütörtöki nap folyamán 1262 halálos áldozatot regisztráltak, összesen 31 199-re növelve az elhunytak számát, ami már megközelítette a korábbi súlyos epicentrum Olaszországét.
A fertőzöttek tekintetében is pokoli a helyzet, a világ második legtöbb fertőzöttjét számláló országgá váltak, több mint 550 ezer megbetegedéssel. Mexikóban rendkívül hasonló állapotok uralkodnak, egyelőre 10 637 halálesetről és közel 100 ezer fertőzöttről tudnak, viszont a valós adatok ennél sokkal súlyosabbak lehetnek.
Ezen szörnyű statisztikák ellenére mindkét országban megkezdték a karantén fokozatos feloldását, például Rióban, – ahol 4000 ember már elhunyt a járvány következtében – engedélyezték a szörfösöknek, hogy visszatérjenek a hullámokhoz. Még az ingatlanirodák és az autókereskedések is kinyithatnak, holott egyáltalán nem lehetett mérséklődő tendenciát tapasztalni.
Jair Bolsonaro brazil elnök a járvány során gyakorta hangoztatta a gazdaság szupremáciáját a közegészségügyi válsággal szemben, szerinte a gazdasági leállás sokkal több emberéletet nyomorít meg hosszú távon, mint a vírus. A keddi nap folyamán újabb, hasonló mondattal borzolta a kedélyeket:
„Sajnálom a halottakat, de mindenkinek ez a végzete.”
Természetesen ezek a mondatok a Bolsonaróval nem szimpatizáló táboron túl a szakértőket is gyakorta felhergelik. Paulo Lotufo, a Sao Paoloi Egyetem epidemiológusa szerint, ami Brazíliában történik az „teljesen abszurd”.
Lotufo szerint az egyik fő probléma ezzel, hogy a korlátozások enyhítése az eddig is túlterhelt egészségügyi ellátórendszert véglegesen olyan nyomás alá fogja helyezni, amit potenciálisan nem bírhat el. Kiemeli az Amazonas környéki szegény régiót, ahol még nehezebb normális egészségügyi ellátáshoz jutni, így ott „katasztrofálissá” válhat a helyzet.
Egy másik szakértő, Domingos Alves szerint a korlátozások csillapítása a SARS-CoV-2 „mészárlásához” vezethet, különösen Rio, Sao Paolo és Amazonas államban, az utóbbi esetben már olyan súlyos a helyzet, hogy tömegsírokat kellett ásni. Alves nem fogta vissza magát, szerinte a brazil vezetés ezzel a politikai döntéssel „megadta a zöld jelzést, hogy az ország a vágóhídra meneteljen”.
A szakértők összességében abban egyetértenek, hogy semmilyen tudományos alapja nincs a mostani döntésnek, melynek értelmében lazítanak, szimplán politikai célokat látnak mögötte. Ebből kifolyólag viszont napokon belül kezelhetetlenné válhat a helyzet, ami az eddig is súlyos halálozási rátát tekintve sötét jövőt vetít elő Dél-Amerika legnagyobb országának.
Kapcsolódó hírünk: