Egyre bizonytalanabbak és dühösebbek a németek
A németek hangulatát egyre inkább a düh, a reménytelenség és a tehetetlenség érzése jellemzi a politikai helyzet miatt, ezzel szemben a pozitív érzelmek megítélése csökkenőben van a legújabb felmérések szerint.
A Civey közvélemény-kutató készített felmérést a Der Spiegel számára, amelyben az németek érzelmeire kérdezték rá a politikai helyzettel kapcsolatban, és kiderült, hogy egyre többször jut eszükbe a „düh” és a „reménytelenség”, ezzel szemben „bizalmat” és „biztonságot” csak nagyon kevesen éreznek.
A felmérés szerint 41 százalékuk igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy a „düh” kifejezés illik-e jelenlegi érzelmi állapotukra. Összehasonlításképpen: 2020 májusában ez az arány még 15 százalék volt, idén májusban viszont már valamivel 30 százalék alatt volt.
A pozitív kifejezéseket ritkábban említették. Például csak 23 százalék nyilatkozott úgy, hogy a „bizalom” érzése jellemzi, 17 százalék „hálát” érez, mindössze hét százalék „örömöt”, „biztonságot” pedig csak öt százalék. Ezek az értékek mind alacsonyabbak, mint egy évvel ezelőtt.
Másrészt a negatív érzések, mint például a „düh”, megnövekedtek. 42 százalékuk a „bizonytalanságot”, 33 százalékuk a „kontrollvesztést/hatalomvesztést”, 26 százalékuk pedig a „reménytelenséget/félelmet” jelölte meg érzelmi állapotára.
Az adatokban megfigyelhető, hogy az elmúlt időszakban a németek érzései egyre borúsabbak lettek, a pozitív értékek csökkennek, a negatív értékek emelkednek.
A felmérésben nem adtak meg indoklást, mindössze a számokat közölték, de a Spiegel hozzáteszi, hogy erre a politikai helyzet is lehet magyarázat. A növekvő infláció, az európai háború, az energiaárakkal kapcsolatos aggodalmak és a bizonytalanság a következő hónapok történéseivel kapcsolatban nyilvánvalóan lehetséges okok.