Megkezdődött a BioNTech által kifejlesztett mRNS-alapú rák elleni vakcina második fázisú vizsgálata - jelentette be pénteken a német biofarmáciai vállalat.
Az első vastagbélrákos betegnek adagolták a BNT122 személyre szabott mRNS rák elleni vakcinát a 2. fázisú klinikai vizsgálatban – közölte a vállalat közleményében.
Ozlem Tureci, a BioNTech társalapítója és vezető orvosigazgatója szerint a kísérlet fontos mérföldkő a vállalat évek óta tartó törekvésében, hogy a rákos betegek számára egyénre szabott immunterápiákat fejlesszen ki – írja a Turkish Press.
„Sok rákbetegség úgy fejlődik, hogy a beteg a műtét után kezdetben tumormentesnek tűnik, de egy idő után a kezdetben láthatatlan tumoros fókuszok megnőnek és áttéteket képeznek. Ebben a vastagbélrákos betegeken végzett klinikai kísérletben a célunk az, hogy egy vérvizsgálattal azonosítsuk a nagy kockázatú betegeket, és megvizsgáljuk, hogy egy egyénre szabott mRNS-vakcina képes-e megelőzni az ilyen visszaeséseket“
– mondta.
A vizsgálatba körülbelül 200 nagy kockázatú vastagbélrákos beteget vonnak be, és az Egyesült Államokban, Németországban, Spanyolországban és Belgiumban végzik majd. A vastagbélrák a második leghalálosabb rákos megbetegedés világszerte.
A BioNTech COVID-19 elleni mRNS-alapú vakcinája elsőként nyerte el az engedélyt az Egyesült Államokban és az EU-ban, és rendkívül hatékonyan megelőzte a betegség miatti kórházi felvételeket és haláleseteket.