Biden továbbra sem akar csapatokat küldeni Ukrajnába, még a nagyobb szankciók sem várhatók
Joe Biden kijelentette, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelent az Egyesült Államok számára, hogy Oroszország elismerte Donyeck és Luhanszk függetlenségét.
Joe Biden hétfő este elnöki rendeletben vetett ki szankciókat a Donyec-medence felkelő államaival szemben, melynek keretében megtiltotta a Donyeckkel és Luhanszkkal való kereskedelmet. Ebben a rendeletben pedig kifejtette az USA aggályait a helyzettel kapcsolatban.
Mint Biden hangsúlyozta, a két szakadár állam elismerésével Oroszország megszegte a Minszki Megállapodások rá vonatkozó részét, amely nemzetbiztonsági és nemzetközi politikai kockázatot jelent Washington számára.
Biden szerint Oroszország megszegte a kötelezettségeit, amellyel a Minszki Megállapodásokban biztosították Ukrajna békéjét, stabilitását, szuverenitását és területi integritását, ezáltal jelentős kockázatot képeztek Washingtonnak – idézte a TASS.
Ennek ellenére egy névtelenül nyilatkozó Fehér Házi tisztviselő kijelentette, hogy nem fognak amerikai katonákat küldeni Ukrajnába, állítása szerint Joe Biden elnöknek továbbra sem áll szándékában az amerikai csapatok bevonása.
Az Egyesült Államok korábban bejelentette, hogy az ukrán válság miatt Lengyelországban és Romániában is növelik a jelenlétüket, de Ukrajnába nem küldenek katonát, már csak azért sem, mert nem NATO-tagállam.
A Biden-kormány egyik tisztviselője azonban a Reuters kérdésére azt is elárulta, hogy Vlagyimir Putyin döntése, miszerint Oroszország „békefenntartás” címszó alatt katonákat küld Kelet-Ukrajnába, még nem minősül inváziónak Washington szemében.
Ez azt is jelenti, hogy a Kreml ezen lépése még nem fogja kiváltani azt a súlyos szankciócsomagot, amelyről az USA hetek óta beszél, azonban azt a tisztviselő is hozzátette, hogy idő kérdése lehet, mire megtörténik a tényleges invázió.
„Az Egyesült Államok egészen addig folytatja a diplomáciát, ameddig az orosz tankok el nem kezdenek begurulni” – tette hozzá egy másik tisztviselő. Az orosz tankok már lényegében megjelentek, Donyeck környékéről éppen a Reuters számolt be arról, hogy több orosz harckocsi is látható volt.
A tisztviselők azzal indokolták eddigi döntésüket, hogy a Donyec-medence eddig is orosz megszállás alatt állt, ezért ez nem tekinthető további inváziónak. Egyelőre elegendőnek találják, hogy az amerikai cégeknek megtiltották, hogy kereskedjenek az érintett területekkel.
Biden elítélte Putyin döntését, hogy elismerte független államként Donyecket és Luhanszkot, de még nem látja helyén valónak a súlyos szankciókat. Ennek ellenére szembemegy korábbi kijelentésével, ugyanis akkor azt mondta, hogy ha orosz haderők átlépik Ukrajna határát, azt már inváziónak tekintik.
Bidennek pedig bőven akadnak kritikusai a kialakult helyzettel kapcsolatban. Ted Cruz, Texas republikánus szenátora például úgy fogalmazott, hogy Biden „meghívta az orosz inváziót” azzal, hogy nem vetett ki szankciókat a német-orosz Északi Áramlat-2 gázvezetékre:
„Már hónapok könyörögnek az ukrán politikai vezetők, hogy azonnal szankcionáljuk az Északi Áramlat-2-t és adjunk nekik fegyvereket, hogy meg tudják védeni magukat” – fogalmazott Cruz, amit a Newsmax idézett.
Cruz szerint Biden hatalmas hibát vétett azzal, hogy utólag akarja csak szankcionálni az Északi Áramlat-2-t, ezt előre meg kellett volna lépni. A szenátor szerint Bidenék ezzel hatalmas felelősséget vállaltak abban, hogy a válság eddig fajult.
A szenátor jelezte,, szerinte katasztrofális hiba lenne ebbe a válságba katonailag beszállni, viszont „pusztító szankciók” kivetése megfelelő lépés lenne. Hozzátette: egyértelműen látszik, hogy Putyin megszállottan újra akarja építeni a Szovjetuniót, akár az amerikai biztonsági érdekek árán is.