Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Óriási bányászgépeket küldenek az óceánok fenekére nemesfémek kitermeléséért

Mivel a jövőben a villanyautók és elektromos járművek kulcsfontosságú komponense, a lítiumion-akkumulátor előállítása kerülhet előtérbe, ezért minden lehetőséget megvizsgálnak arra, honnan lehetne kibányászni a gyártáshoz szükséges fémeket.

...svg content...Unsplash
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A tengerfenéken történő bányászat egyik legnagyobb hátránya, hogy teljesen felboríthatják vele a vízben lévő ökoszisztémát, és bár a fémek kitermelése ilyen mélységekben kifizetődő lehet, környezetvédelmi szempontból finoman szólva is problémás a módszer – írta a The Guardian.

A Metals Company névre hallgató bányászvállalat vezetője, Oliver Steeds elmondta, kitűzött céljuk, hogy az elkövetkező tíz évben feltérképezzék az óceánok legmélyét, ezáltal felfedezhetnek olyan értékes lelőhelyeket, amelyek dúskálhatnak ritka fémekben.

A vezérigazgató elmondása szerint zöld eljárásokkal történne a bányászat, így a lehető legkisebb negatív hatást fejtenék ki a bolygóra, miközben megoldhatnák a lítium- és kobalthiány problematikáját, ami az előttünk álló évtizedek egyik legsúlyosabb gondjaként lebeg az emberiség feje fölött.

Szakértők ezzel szemben úgy vélik, a villanyautó-gyártók lobbitevékenységei ugyanolyan, ha nem komolyabb károkat okozhatnak a Földnek, mint azt tették a fosszilis üzemanyagok kitermelői, ezért nem szabad azonnal elhinni a technológia környezetkímélő jellegét.

Egyelőre még nehéz előrejelezni, miként változtathatja meg mindennapjainkat az elektromos járművek térnyerése, az viszont már most körvonalazódni látszik, hogy bár zöldként állítják be ezeket a gépeket, a valóságban az akkumulátorok végeláthatatlan problémákat idézhetnek elő.

A villanyosítás tehát nem lesz annyira egyszerű, mint azt korábban feltételezték, és szinte biztosak lehetünk abban, hogy a háttérben az olajlobbi is folytatja majd ádáz küzdelmét a technológia visszaszorításáért és minél későbbi implementálásáért.