Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Azért terjed gyorsan a koronavírus, mert több milliárd embernek nincs hozzáférése tiszta vízhez

A világon ötből két ember nem jut otthon megfelelő tisztaságú ivóvízhez, ezzel pedig a COVID-19 pandémia ellen tett erőfeszítések teljesen hiábavalóvá válhatnak.

Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A világon ötből két ember nem jut otthon megfelelő tisztaságú ivóvízhez, ezzel pedig a COVID-19 pandémia ellen tett erőfeszítések teljesen hiábavalóvá válhatnak.

A WHO szerint a leghatékonyabb módszere a fertőzés terjedésének megelőzésére a gyakori és alapos kézmosás, amellyel meggátolhatjuk a cseppecskék közvetlen érintkezését a szervezetünkkel. Soron kívül Meglepően meleg lesz Pécsen vasárnap, Miskolc nem örül

Az ENSZ jelentése alapján összesen 3 milliárd embernek nem rendelkezik csapvízzel és szappannal, mindezen felül évente 4 milliárdan legalább egy hónap erejéig komoly vízhiányban szenvednek.

„Ez egy tragikus helyzet, hiszen biztonságos vízforrás nélkül nehéz feltartóztatni a járványt. A folyamatos alulfinanszírozottság több milliárd embert tett sérülékennyé – ennek most tapasztaljuk igazán a következményeit.”

mondta Gilbert F. Houngbo, az ENSZ Vízügyi Osztályának elnöke.

A víz infrastruktúrájának fejlesztésére 2030-ig mintegy 6 700 milliárd dollárt kellene elkölteni – nem csupán a higiéniai szükségleteket muszáj kielégíteni, hanem egy potenciális élelmiszerhiányra felkészülve az öntözési rendszereket szintén fel kell majd újítani.

Szerencsére vannak cégek, amelyek látták a szegényebb országok krízisét és még időben cselekedtek. A japán Lixil Group, ami az American Standard és Grohe márkák tuljadonosa, az Uniceffel együttműködve egy speciális kézmosó kütyüt alkotott meg, amihez csak nagyon kevés mennyiségű víz szükséges egy apró flakonban. 1 millió dollárért 500 ezer egységet fognak legyártani Indiának, az árusítás előtt 2,5 millió embernek fogják ingyen adományozni a készüléket.

Fontos lenne, ha nemcsak átmeneti megoldással szolgálnának a problémára, hanem hosszú távon is gondolkodnának, például csőrendszer kiépítésével, esetleg víztartályok telepítésével.

Nyilvánvaló, hogy kizárólag az esőzéseken alapuló mezőgazdaságból származó élelmiszerek előállítására kényszerült szegény sorsú államokban az emberek nagyobb eséllyel kaphatják el a COVID-19 kórokozóját a szennyezett víz és a helytelen higiénia miatt.

Főleg azok vannak leginkább kitéve a veszélyeknek, akik sűrűn lakott városok nyomornegyedeiben élnek, és közös vízforrást használnak, nem beszélve arról sem, hogy ilyen helyeken képtelenség betartani a közösségi távolságtartás szabályait.

Ha minden a megszokott kerékvágásban zajlik tovább, és a globális felmelegedés intenzitásán nem tudunk csökkenteni, akkor 2050-re több mint 5,7 milliárd embernek nem fog tudni hozzájutni tiszta vízhez. Ahhoz, hogy ezt megakadályozhassuk, az átlaghőmérséklet-növekedést legalább fél fokkal csökkentenünk kellene, amivel 50%-kal javíthatnánk az esélyeken.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/itt-a-globalis-felmelegedes-ujabb-merfoldkove-szamok-melyek-tobb-mint-beszedesek/

Összefoglaló videón a Barcelona drámai pontvesztése a spanyol bajnokságból

Ezek most nem a Barcelona legjobb mérkőzései, miközben újabb ziccert adtak a Real Madridnak, akiknek muszáj lesz élniük ezzel a nagy lehetőséggel.

Max Verstappen négyszeres világbajnok a Forma-1-ben

Matematikailag is eldőlt, Max Verstappen már négyszeres világbajnoknak mondhatja magát a Forma-1-ben.