Azeri-örmény konfliktus: Örményország és Azerbajdzsán újabb tűzszünetről tárgyal
Noha az örmények közlése szerint a lövöldözés abbamaradt a felek között, Azerbajdzsán egyelőre nem erősítette meg a fejleményt.
Egy magas rangú örmény tisztviselő osztotta meg, hogy Örményország és Azerbajdzsán jelenleg is tárgyal egy tűzszünetről annak érdekében, hogy véget vessenek a hirtelen kiújuló ellenségeskedésnek, melyben mindkét fél komoly veszteségeket szenvedett: összesen 155 katona vesztette életét.
Armen Grigorjan, az örmény biztonsági tanács titkára az állami televízióban jelentette be a tűzszünetet, mindössze pár órával azt követően, hogy közlése szerint helyi idő szerint este 8 órakor az életbe is lépett. Habár Oroszország is közbelépett kedden a tűzszünet érdekében, a közvetítés nem járt sikerrel.
Grigorjan nyilatkozatát megelőzően az örmény védelmi minisztérium bejelentette, hogy a lövöldözés megszűnt a fegyveres erők között, ám akkor még nem említette a tűzszünetre vonatkozó erőfeszítéseket, Azerbajdzsán pedig egyáltalán nem reagált nyilvánosan a tűzszüneti tárgyalások kapcsán.
Miután hirtelen kiújult a konfliktus az azeri és az örmény erők között, az elmúlt két év leghalálosabb összecsapása történt a határon, szerdán késő este pedig tüntetők ezrei lepték el Jereván utcáit, azzal vádolva az örmény miniszterelnököt, hogy „elárulta országát”, amiért megpróbált békét kötni Azerbajdzsánnal – írja az Al Jazeera.
Az örmény és az azeri fél egymást okolta a konfliktus kiújulásáért: az örmény hatóságok Bakut nevezték meg felelősként a „provokálatlan akció” miatt, míg az azeri tisztviselők azt mondták, hogy az azeri erők csak az örmény lövésekre reagálva válaszoltak agresszióval.
Az örmény miniszterelnök közlése szerint 105 örmény katona vesztette életét a kedd hajnalban kiújult harcok során, míg az azeri erők 50 katonája vesztette életét a konfliktusban – Azerbajdzsán közölte, hogy kész átadni „legfeljebb” 100 örmény katona holttestét az örmény hatóságoknak.
A konfliktus a vitatott Hegyi-Karabah miatt újult ki a felek között, mely bár területileg Azerbajdzsán része, az 1994-ben véget ért szeparatista háború óta az örmény erők ellenőrzése alatt áll. A 2020-as hathetes háborúban az azeri erők visszafoglalták Hegyi-Karabah nagy részét, a konfliktus pedig 6700 ember életét követelte, s egy, az Oroszország által közvetített békeszerződéssel ért véget.