300 ezer ember halhat meg 2030-ig az azbeszt miatt
Hazánkban 37, a ráktípushoz köthető halálesetet jegyeztek fel, amivel a középmezőnyben vagyunk a többi tagállamhoz képest.
Az Eurostat honlapján közzétett adatok alapján Magyarországon 37, az Európai Unióban összesen 2380 halálesetet regisztráltak 2021-ben a mezotelióma miatt, amely az azbesztnek való kitettséggel összefüggő rákfajta. Mint írják, három éve Olaszországban volt a legtöbb mezotelióma okozta haláleset (518), majd következett Németország (400) és Franciaország (329) – a legkevesebb esetet Cipruson és Észtországban dokumentálták (2–2), Magyarország a 37-es értékkel a középmezőnyben van.
A mezoteliómát elsősorban a munkakörnyezetben rákkeltő tényezőknek való kitettségnek tulajdonítják. Bár az újonnan regisztrált megbetegedések száma az elmúlt években ingadozott, részben a Covid-19-nek is köszönhetően, de 2013-hoz képest így is csökkent valamelyest az új esetek száma. 2013 és 2021 között a mezotelióma az összes – foglalkozási kör miatt kialakult – rákos megbetegedés mintegy 40%-át tette ki – részletezik.
Az azbeszt elsősorban az építőmunkásokra jelenthet veszélyt, mivel egykoron széles körben használták az építőiparban, például épületek szigetelésére, padlólapoknál és a tetőzsindelyeknél is. A mezotelióma mellett gyomorrákot is okozhat – a tüdőbe kerülve visszafordíthatatlan szövetburjánzás indulhat el. Rákot nagyobb mennyiségű azbesztpor belélegzése okozhat. Ám mivel ezeknek a betegségeknek a lappangási ideje akár 20-25 év is lehet, sokáig nem lehetett tudni, hogy az azbeszt milyen mértékben veszélyes az egészségre.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint évente 20–30 ezer ember betegedik meg miatta az EU-ban, és ez még nem érte el a csúcsértéket. Ugyanis 2030-ig várhatóan több mint 300 ezer ember fog meghalni az elsősorban az azbeszt által kiváltott mezotelióma következtében – hangsúlyozzák. Az Economx megjegyzi, hogy 2024-ben 150 millió azbesztpala van a házak tetején, illetve 150-200 ezer négyzetméter szórt azbeszt szigetelőanyagként beépítve, főleg panelházakban és középületekben. Fontos még hozzátenni azt is:
2005. január 1-jétől tilos az azbeszt használata, és már programot is indítottak korábban, ahol az érintettek azbesztmentesítésre pályázhattak. Arról, hogy hány nyertesnél történhetett már meg a mentesítés, nincsenek információk. Mindemellett korábban arról is beszámoltunk, hogy egy új globális elemzés szerint a szuperbaktériumok, vagyis a gyógyszerrezisztens kórokozók 2050 előtt több mint 39 millió ember halálát okozzák majd, és az idősek különösen veszélyeztetettek.