Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az oltóanyagok kombinálhatók, a kísérletek pedig folyamatban vannak

Duda Ernő, a Szegedi Tudományegyetem professzora jelentette ki, hogy „az oltások variálhatók egymással”, tehát lehetséges, hogy két különböző gyártmányú oltóanyaggal hatékonyabb védelmet leszünk képesek elérni a fertőzéssel szemben.

...svg content...Nyíregyháza, 2021. április 9. Mike Judit háziorvos fertõtleníti az AstraZeneca koronavírus elleni vakcina üvegét oltás elõtt a nyíregyházi rendelõjében 2021. április 9-én. MTI/Balázs Attila
Belföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A professzor jelezte, egyelőre csupán elméleti szintű dolgokról beszélhetünk, mivel a különböző gyártmányú koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagok kombinálása esetén rendkívül körültekintően kell eljárni: a gyártók biztosan nem fognak felelősséget vállalni az esetleges komplikációkért, amennyiben előzetesen nem folytatnak le komoly klinikai vizsgálatokat.

Duda Ernő azt is megosztotta, hogy jelenleg is folyamatban van egy kísérlet, melynek során az AstraZeneca és a Szputnyik V oltóanyagot kombinálják, mely szerinte azért is szerencsés, mert az oltások két különböző vektort használnak, s az első oltást követően is kialakul egy védettség a vektor ellen, mely némiképp gátolja a második oltás hatékonyságát. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A professzor kiemelte, nem az a lényeg, hogy a két oltás között mennyi idő telik el, a legfontosabb az, hogy a második oltásig az érintetteknek fokozottan kell ügyelniük magukra. Duda Ernő szerint az első oltást követően minimum két hét, maximum három hónap telhet el, míg az érintettek megkapják a második körös oltást is.

A professzor szerencsésnek találja a tömeges oltásokat, úgy fogalmazott, ez mondhatni megfelel egy negyedik körös klinikai vizsgálatnak is, ugyanis a hatalmas számú beoltott között biztosan fénye fog derülni az esetleges, rendkívül ritka mellékhatásokra is.

A szakember úgy látja, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által jóváhagyott oltóanyagok esetében remekül működik a vakcinák útjának követése, mely alapján a szakemberek is könnyebben tudnak szakmai ajánlásokat tenni az oltásokról – írja az Index.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.