Az olasz orvosok tisztán emlékeznek arra az éjszakára, mely Európa első koronavírus miatti lezárását eredményezte
Az Olaszországban található Codogno kórházban dolgozó Laura Ricevuti és Annalisa Malara azon a bizonyos éjszakán egy évvel ezelőtt már érezték, hogy valami nagyon nincs rendben az intenzív osztályon fekvő pácienssel.
Miután azonosították az első koronavírus-fertőzöttet a térségben, nemzeti vészhelyzet alakult ki az országban, így Olaszország lett az első európai ország mely komoly lezárást eszközölt a vírus terjedésének megfékezésére.
Egy korábban egészséges, 38 éves férfi, akit ma Mattia néven emlegetnek – mely olaszul türelmet jelent –, 2020. február 18-án magas lázzal, köhögéssel és légszomjjal került kórházba, s miután antibiotikummal ellátták, hazaküldték a férfit.
Este azonban a korábbinál is rosszabb állapotban tért vissza a kórházba, ekkor már oxigént kapott, két nappal később pedig felesége jelezte, hogy néhány héttel korábban egy munkatársával vacsorázott, aki ezt megelőzően Kínában tartózkodott.
Ám mivel Mattia nem esett bele a kötelező koronavírus-vizsgálat nemzeti kritériumaiba, tehát nem járt személyesen Kínában, nem végezték el rajta a tesztet, Mattia felesége azonban megkerülve a protokollt, egy orvos segítségével elvégeztette a koronavírus-tesztet, melyről kiderült, hogy pozitív eredményt hozott.
A felismerés, mely szerint a koronavírus már az országban is jelen van, annak ellenére, hogy a beteg nem járt személyesen a járvány epicentrumában, teljes mértékben sokkolta Mattiát, feleségét és az orvosokat is. Akkor még úgy vélték, a koronavírus egy rendkívül távoli probléma, mely csupán Kínában pusztít.
Az orvosok ekkor már feltételezték, hogy a vírus korábban is jelen volt az országban, csak nem tudtak róla. A következő napokban Codogno 15 ezer fős lakosságú városa vörös zónává lett minősítve, és megkezdték az első lezárásokat a régióban.
Az elején még azt remélték, hogy a vírus csupán néhány emberre korlátozódik, néhány óra múlva azonban egyre több ember jelentkezett az ügyeletre, kísértetiesen hasonló tünetekkel, a következő napokban pedig egyértelművé vált, hogy a vírus átterjedt a lakosságra is.
Azóta 95 ezer ember vesztette életét a koronavírus miatt Olaszországban, mely a második legmagasabb halálozási arány Európában az Egyesült Királyság után, és a hetedik helyet foglalja el világviszonylatban a koronavírus okozta elhalálozások tekintetében.