Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,01 Ft
Euró
392,66 Ft
Font
457,99 Ft
Bitcoin
64,671 $

Az ivermectin lehet a legjobb magyar koronavírus elleni gyógyszer

Mátyus Péter gyógyszerkutató, a koronavírus kutatócsoport tagja szerint a felnőttek számára alkalmas covid elleni gyógyszer gyermekeknél egyaránt használható lesz.

Illusztráció/Pixabay
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az ivermectin molekula vizsgálata már kezdetét vette Magyarországon, és ha hatásosnak minősítik, azzal széles körben kibővülhet a koronavírus elleni terápiás megoldások tárháza – mondta az InfoRádiónak adott interjújában Mátyus Péter professzor.

A szakember hozzátette, miután az ivermectin rendkívül összetett hatásmechanizmussal rendelkezik, ezért már a koronavírus-járvány előtt is felmerült alkalmazása más betegségeknél is. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Mátyus szerint az ivermectin lehet az, amit gyógyszerré fejlesztenek Magyarországon koronavírus ellen, ám a klinikai vizsgálat eredménye, amely alapján szélesebb körben kaphatják a betegek, meggyőző képet kirajzolva a hatásosságáról, még nem ismert.

Több kollégájával együtt arra jutottak, hogy az ivermectin a betegség kezdeti szakaszában jöhet számításba. A legrosszabb helyzetekben, amikor már lélegeztetőgépen van a beteg, úgy tűnik, hogy a dexametazon corticol szteroidok jöhetnek szóba önmagukban, esetleg valamilyen kombinációval.

A favipiravirrel kapcsolatban Mátyus elmondta, egy kifejezetten egykomponensű, antivirális hatással rendelkező vegyületről van szó, ami magától épül be a replikációt előidéző folyamat láncába, és hamis kémiai szerkezetként összeomlasztja a procedúrát.

A gyógyszerkutató közölte, fontos a gyermekeknél is használható gyógyszerekre irányuló fejlesztések nyomon követése, mivel az oltások csupán a 16-18 korosztály esetében engedélyezettek. Mátyus hangsúlyozta, a jelenleg fejlesztés alatt álló készítmények többsége már 10-12 éves kor között is bevethető.

„Behatóan ismerve a gyerekek fiziológiáját normál működés esetén, az esetükben alkalmazandó dózismegválasztás eléggé magabiztosan történhet. Lényeges lehet például, hogy a gyógyszermetabolizáló (anyagcsere) enzimprofil esetükben eltérő, vagy az, hogy egyes enzimek másként működnek a gyerekekben, mint a felnőttekben. Mindezek mérlegelésével azonban biztonságossá lehet tenni, így a fejlesztés alatt lévő szerek, illetve azok egy része, amit már használnak, a gyerekek esetében is alkalmazható” – magyarázta a szakember.