Az Európai Unió a WHO-t támogatja az amerikai elnökkel szemben
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump még április elején hozta meg a nagy vitákat kavaró döntését, miszerint megvonja a pénzügyi finanszírozást az Egészségügyi Világszervezettől, azzal vádolva őket, hogy pocsékul kezelték a járványhelyzetet a kezdetektől fogva.
A Washington és Peking között kirobbant szócsatának eddig a WHO itta meg a leginkább a levét: amellett, hogy az amerikai elnök szerint nem kezelték megfelelően a járványt, gyakorta utalt arra, hogy Kína pártját fogták, és kollaboráltak Pekinggel a járvány eredetének elhallgatásában.
Újabban Trump azzal is fenyegetőzött, hogy nem csak ideiglenesen, hanem véglegesen is befagyasztja a WHO támogatását, ha a „következő harminc napban nem történnek a szervezeten belül számottevő minőségbeli fejlődések és javulások”.
Az Európai Unió is megszólalt az ügyben, főleg a pénzügyi transzferek végleges befagyasztásával történő fenyegetés hatására, melyben támogatásukat biztosították az Egészségügyi Világszervezet részére. Az Európai Bizottság szóvivője, Virgine Battu-Henriksson keddi nyilatkozatában megerősítette az unió álláspontját:
A Bizottság szóvivője azt is kiemelte, hogy jelen pillanatban a „globális együttműködés és a szolidaritás” az egyetlen hatékony és életképes lehetőség, amivel meg lehet nyerni a csatát a koronavírus-járvány ellen. Jelenleg nincs itt az ideje az egymásra mutogatásnak, vagy a többoldalú kooperáció aláaknázásának, főleg most, hogy az EU egy megoldási javaslat jóváhagyására vár.
Washington mellett Pekingtől sem idegen az újjal mutogatás: