Az Antarktiszon talált meteorit megoldhatja az élet keletkezésének rejtélyét
Az ősrégi űrbéli kőzetdarab annyira idős, hogy még a Naprendszernél is régebbi anyagokat tartalmazhat a kristályszerkezetében.
Az ősrégi űrbéli kőzetdarab annyira idős, hogy még a Naprendszernél is régebbi anyagokat tartalmazhat a kristályszerkezetében.
Az Asuka 12236 névre keresztelt pekuliáris meteoritot még 2012-ben fedezték fel az Antarktiszon, tanulmányozásával pedig a kutatók újabb rejtélyekre deríthettek fényt a földi élet meglehetősen aszimmetrikus természetével kapcsolatban – számolt be róla a Space.com tudományos weboldal a NASA közleményére hivatkozva.
Miközben a fehérjék alapvető építőegységeinek számító aminosavak kétféle, optikailag aktív, tükörképi izomerként fordulhatnak elő, úgymint jobbra és balra forgatható formában, addig az összes élőlény kizárólag az utóbbit használja fel, a jobb oldalra forgatható molekulák sosem alakulnak proteinekké.
A geológusok rájöttek, hogy az antarktiszi meteorit rendkívül gazdag ezekben a balra forgatható aminosavakban, amivel arra a következtetésre jutottak, hogy az élet létrejöttének tendenciája nemcsak a Földre jellemző exkluzivitásként fogható fel.
Sajnos nem lehet még 100%-ig biztosnak mondani a tudósok feltételezését, mivel azt sem tudják teljesen kizárni, hogy a kozmikus kődarab nem éppen a bolygónkon szennyeződhetett be különféle szerves molekulákkal.
A nagyjából golflabda méretű meteorit több millió évvel ezelőtt csapódhatott a Földbe; Glavin és kollégái jelenleg azon fáradoznak, hogy még több adatot gyűjtsenek be a kőzetről, ezáltal pontosabban meg tudják becsülni a korát és a benne található aminosavak felépítését.
Ne hagyd ki: