Átváltozó robotot küld a Holdra a Japán Űrügynökség
A Japán Űrügynökség (JAXA) bejelentette, hogy egy baseball-labda méretű rovert szeretne a Holdra juttatni 2022-ben, melynek feladata az égitesten lévő kőzetek és felhalmozódott por tanulmányozása lesz.
A parányi, gömb formájú robot nem csupán egy egyszerű szonda lesz, ugyanis képes az átváltozásra. A technológiát a japánIspace nevű vállalat fejlesztette ki, az alig negyed kilogrammos egységet a HAKUTO-R landerrel szállíthatják majd a Hold felszínére.
Ha sikerülne a misszió, azzal Japán illusztris társaságba kerülhetne, az Egyesült Államok, Szovjetunió és Kína után ugyanis negyedik államként landolhatnának Földünk hűséges követőjének talaján.
A JAXA hivatalos sajtóközleménye szerint a szenzorokkal telepakolt pöttömnyi jármű megfelelő működésének ellenőrzéséhez még az egyik legnagyobb japán játékgyártót, a Tomy-t is felkérték, akik meg fogják nézni, minden rendeltetésszerűen végzi-e a feladatát a szerkezeten.
A gömb alakú robot fő feladata azonban nem csupán a landolás lesz, ugyanis előkészítheti és feltérképezheti a terepet az űrügynökség 2029-es küldetése számára, mely során Japán is űrhajósokat szeretne a Hold felszínére juttatni egy hatalmas roverrel, amivel bejárhatják az égitestet.
A landeren az Egyesült Arab Emírségek 10 kilogramm súlyú, négykerekű Rasid rovere is helyet fog kapni, ami nagyjából 14 napon keresztül vizsgálhatja a Hold felszínét magas felbontású kameráival, hőszenzoraival és mikroszkópjaival.
Miután a Ryugu aszteroidán elvégzett műveletek és kőzetmintagyűjtések probléma nélkül végbementek, ezért a JAXA-t komolyan kell venni, a japán űrkutatási programot ismerve az űrverseny egyik kulcsfontosságú szereplőjévé avanzsálhatnak az elkövetkező évtizedben.