Aszteroidavadász űrteleszkóp építésébe kezdett a NASA
Az amerikai űrügynökség bejelentette, hogy egy infravörös űrtávcső fejlesztését indították el, amivel a Földet fenyegető aszteroidákat időben azonosítani lehet.
Az űrhivatal az úgynevezett NEO Surveyor, vagyis Földközeli Objektummérő nevű űrteleszkóppal bolygónk biztonságát szeretné bebetonozni, a szerkezetnek köszönhetően ugyanis azelőtt detektálni lehet a világűrben bolyongó űrsziklákat, hogy azok potenciálisan veszélyeztetnék a Földet.
Mike Kelley, a NEO Surveyor program vezető kutatója a NASA hivatalos közleményében elmondta, az egységgel a 140 méter átmérőnél nagyobb aszteroidák 90 százalékát ki lehet szűrni, így a komoly veszélyekkel fenyegető kisbolygókat időben hatástalaníthatják majd.
Ha minden az előzetes tervek szerint halad, akkor még ebben az évtizedben Föld körüli pályára állíthatják az űrteleszkópot, és kiegészülve az idén induló DART védelmi rendszerrel a jövőben akár elérhetik azt is, hogy egy esetlegesen becsapódó űrsziklát atomtöltetekkel semlegesítsenek még azelőtt, hogy katasztrófát okozna.
A NEO Surveyor-ön található infravörös szenzorokkal könnyedén észlelhetőek a világűrben a kisbolygók – ezt a Földről csak nagyon bonyolult eszközökkel tudják megtenni, mivel a napsugarak megakadályozzák a tudósokat abban, hogy a Naprendszer centrumában repkedő szikladarabokat észrevehessék.
Az egységnek hála akár specifikus nagyságokra is szűrhetik az aszteroidákat, tulajdonságaik és méreteik alapján pedig kategorizálhatják őket aszerint, éppen milyen fenyegetettségi szinttel rendelkeznek, és egyáltalán veszélyesek-e a Földre, vagy sem.
Habár rendkívül minimális az esélye annak, hogy egy aszteroida a Föld pályáját keresztezve becsapódik, időnként mégsem árt az óvatosság, hiszen már meteorok is okoztak meglepetéseket a közelmúltban, így az asztronómiában is tartja magát a mondás – jobb félni, mint megijedni.